| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych do 25 marca

Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych do 25 marca

Ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych dla jednostki, której rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, wypada 25 marca 2016 r. Nierozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w tym terminie jest zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Ustawa o rachunkowości (art. 27 ust. 1 i 2) wskazuje, że:

  • przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy nie tylko odpowiednio udokumentować, ale też powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, oraz
  • ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

Przywołane przepisy oznaczają, że jednostka ma czas na rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w terminie pozwalającym na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego. Nie oznacza to jednak, że jest to czas do 31 marca 2016 r. (ostateczny termin sporządzenia sprawozdania finansowego wynikający z art. 52 uor w przypadku jednostek, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia).

Wyniki rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych powinny bowiem zostać wpisane do ksiąg rachunkowych przed terminem sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za 2015 r., gdyż tzw. obrotówka jest podstawą sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Termin ten jest określony w art. 24 ust. 5 pkt 2 uor, w którym wskazuje się, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy – nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym. A zatem ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych przez jednostkę, której rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, wypada 25 marca 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "W jakim terminie należy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne" >>

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK