| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wybór między ZUS a OFE od 1 kwietnia

Wybór między ZUS a OFE od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. znowu można wybrać między oszczędzaniem całości składki emerytalnej w ZUS a przekazywaniem jej części do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję, muszą przekazać do ZUS odpowiednie oświadczenie.

Dzięki reformie systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego 2014 r., ubezpieczeni mogą dobrowolnie przystępować do otwartych funduszy emerytalnych (dalej: OFE). Od 1 lutego 2014 r. osoby rozpoczynające aktywność zawodową mogą dobrowolnie przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego w okresie 4 miesięcy od podjęcia działalności powodującej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Natomiast pozostali ubezpieczeni – dotychczas obowiązkowo oszczędzający w OFE – mogą we wskazanych okresach zdecydować, czy będą oszczędzać na emeryturę również w OFE, czy też wyłącznie w ZUS.

Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Pierwszego wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE dokonali oni w 2014 r. Nie jest to wybór ostateczny. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. można ponownie dokonać wyboru i zmienić swoją poprzednią decyzję. Po otwarciu obecnego „okienka transferowego” kolejne będą otwierane co 4 lata. Oznacza to, że następna możliwość zmiany oświadczenia nastąpi dopiero w 2020 r., a kolejne w 2024, 2028 r. itd.

Osoby, które zamierzają zmienić swój wybór co do sposobu oszczędzania na emeryturę, powinny złożyć w tym celu oświadczenie według urzędowego wzoru.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK