| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w spółkach elektronicznie

Zmiany w spółkach elektronicznie

Od 1 kwietnia 2016 r. w umowach spółek zawiązanych przez Internet (spółki jawne, komandytowe i sp. z o.o.) można dokonywać zmian w formie elektronicznej. Dotychczas w tej formie możliwe było właściwie jedynie zawiązanie tych spółek.

Możliwość elektronicznego zmieniania umów spółek należy ocenić jako korzystne udogodnienie dla wspólników, pozwalające zaoszczędzić im czas i pieniądze.

Od 2012 r. przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) umożliwiają rejestrowanie spółki z o.o. przez Internet (tzw. tryb S24). W 2015 r. wprowadzono możliwość rejestracji spółek jawnych i komandytowych za pomocą Internetu (z wykorzystaniem wzorców umów udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości). Wnioski o rejestrację w tym trybie są rozpoznawane w terminie jednego dnia. Za moment zawarcia umowy spółki uznaje się moment wprowadzenia danych do systemu informatycznego.

Sprawę urzędową można załatwić online przez ePUAP

Od 1 kwietnia 2016 r. możliwe jest dokonywanie zmian umów spółek: jawnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością, z wykorzystaniem wzorca uchwały zmieniającej daną umowę, udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Podpisy pod taką uchwałą muszą oczywiście złożyć wszyscy wspólnicy/udziałowcy i podpis każdego z nich musi zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Nie wszystkie postanowienia umów spółek będzie można zmienić, a jedynie te, co do których ustawodawca przewidział taką możliwość.

Zachętą dla spółek do dokonywania zmian za pomocą internetowych wzorców umowy są m.in. niższe opłaty sądowe za wpisy zmian do KRS. W przypadku złożenia wniosku do KRS o wpis zmian metodą tradycyjną opłata sądowa wynosi 250 zł. Gdy taka sama zmiana zgłaszana jest przez Internet, opłata wynosi 200 zł (art. 55 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nowe możliwości elektronicznego dokonywania zmian w spółkach" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »