| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NIP może nadać tylko właściwy urząd

NIP może nadać tylko właściwy urząd

Instytucja właściwości organów podatkowych jest niezbędnym elementem systemu podatkowego i jego zniesienie mogłoby mieć negatywne konsekwencje dla obrotu prawnego i gospodarczego - twierdzi Ministerstwo Finansów.


Zmiana prawa

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła odpowiedź Ministerstwa Finansów na dezyderat w sprawie zniesienia właściwości urzędów skarbowych przy nadawaniu NIP podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Komisja wnioskowała o wprowadzenie możliwości zwracania się z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do dowolnego urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów nie uznało proponowanego rozwiązania za zasadne. Resort podkreślił, że właściwość organów podatkowych realizuje zakaz prowadzenia postępowania w tej samej sprawie i zapobiega powstawaniu chaosu kompetencyjnego. Jak wyjaśniło MF, właściwość organów podatkowych została określona tak, aby siedziba organu podatkowego znajdowała się jak najbliżej miejsca wykonywania działalności gospodarczej albo siedziby (miejsca zamieszkania) podatnika. Ułatwia to nie tylko kontakt podatnika z urzędem, ale również pozwala organom podatkowym na weryfikację danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym ze stanem faktycznym.

Taka procedura blokuje jednocześnie dostęp do obrotu gospodarczego tzw. firm krzaków. Resort wskazał, że uelastycznienie właściwości organów w sprawie nadania NIP będzie można rozważyć dopiero po wdrożeniu systemu rejestracji centralnej. Nie zastąpi on jednak przepisów o właściwości organów podatkowych.

Komisja wnioskowała także, aby w każdym urzędzie skarbowym przedsiębiorca mógł odebrać potwierdzenie nadania NIP. Ministerstwo Finansów stwierdziło, że ten postulat jest już realizowany w oparciu o obowiązujące regulacje prawne. Na wniosek zainteresowanego (podatnika lub osoby trzeciej) urzędy skarbowe obowiązane są do potwierdzania nadania NIP podmiotowi, który się nim posługuje.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK