| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe konkursy na szefów organów podatkowych

Nowe konkursy na szefów organów podatkowych

Konkursy na dyrektorów i naczelników organów podatkowych nie będą przeprowadzane jednego dnia. Od kandydatów wymagana będzie szersza wiedza niż dotychczas.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie trybu powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Zdaniem MF, obecne rozporządzenie w tym zakresie nie zawiera wszystkich niezbędnych regulacji bądź też są one niepełne lub ich kształt stwarza praktyczne trudności w przeprowadzaniu konkursów.

Jedną z ważniejszych zmian jest to, że w nowym rozporządzeniu zrezygnowano np. z przeprowadzania konkursów na stanowiska w organach podatkowych w ciągu jednego dnia. Pozwoli to na elastyczność i dostosowanie miejsca przeprowadzenia konkursu i jego poszczególnych części.

Ponadto zakres wiedzy zawodowej wymaganej od kandydata w dzisiejszym rozporządzeniu resort finansów uznał za daleko niewystarczający. Zakres ten nie obejmuje obecnie m.in. zagadnień prawa Unii Europejskiej, które to kwestie - szczególnie w zakresie VAT oraz pomocy publicznej - powinien znać kandydat na stanowisko naczelnika urzędu skarbowego lub dyrektora izby skarbowej. Zakres wymaganej wiedzy został więc rozszerzony, w tym m.in. o zagadnienia z zakresu zamówień publicznych, prawa cywilnego i handlowego oraz aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze.

Ponadto uczestnik konkursu będzie zobowiązany m.in. do wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Kandydat będzie miał też obowiązek złożyć oświadczenie o niekaraniu zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Forma konkursów

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »