| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe konkursy na szefów organów podatkowych

Nowe konkursy na szefów organów podatkowych

Konkursy na dyrektorów i naczelników organów podatkowych nie będą przeprowadzane jednego dnia. Od kandydatów wymagana będzie szersza wiedza niż dotychczas.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie trybu powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Zdaniem MF, obecne rozporządzenie w tym zakresie nie zawiera wszystkich niezbędnych regulacji bądź też są one niepełne lub ich kształt stwarza praktyczne trudności w przeprowadzaniu konkursów.

Jedną z ważniejszych zmian jest to, że w nowym rozporządzeniu zrezygnowano np. z przeprowadzania konkursów na stanowiska w organach podatkowych w ciągu jednego dnia. Pozwoli to na elastyczność i dostosowanie miejsca przeprowadzenia konkursu i jego poszczególnych części.

Ponadto zakres wiedzy zawodowej wymaganej od kandydata w dzisiejszym rozporządzeniu resort finansów uznał za daleko niewystarczający. Zakres ten nie obejmuje obecnie m.in. zagadnień prawa Unii Europejskiej, które to kwestie - szczególnie w zakresie VAT oraz pomocy publicznej - powinien znać kandydat na stanowisko naczelnika urzędu skarbowego lub dyrektora izby skarbowej. Zakres wymaganej wiedzy został więc rozszerzony, w tym m.in. o zagadnienia z zakresu zamówień publicznych, prawa cywilnego i handlowego oraz aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze.

Ponadto uczestnik konkursu będzie zobowiązany m.in. do wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Kandydat będzie miał też obowiązek złożyć oświadczenie o niekaraniu zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Forma konkursów

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK