| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy dokonujący przedpłaty odliczą VAT

Podatnicy dokonujący przedpłaty odliczą VAT

Podatnicy, którzy za nabywane produkty rolne zapłacą rolnikowi ryczałtowemu przed wystawieniem faktury RR, odliczą podatek naliczony.


ZMIANA PRAWA

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowej nowelizacji ustawy o VAT. Projekt likwiduje niezgodność z konstytucją obowiązujących regulacji pozbawiających podatników dokonujących przedpłaty rolnikowi ryczałtowemu prawa do odliczenia podatku naliczonego za nabywane produkty rolne. Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta, wyjaśnia, że zmiana przepisu art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT spowoduje, że podatek należny zawarty na wystawionej przez nabywcę fakturze VAT RR stanie się podatkiem naliczonym również w tym przypadku, gdy nabywca towarów dokona na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego przedpłaty na zakup towarów udokumentowanych tą fakturą i przedpłata ta dokonana będzie przed wystawieniem faktury.

- Nabywca towaru wystawiający w takim przypadku fakturę VAT RR zobowiązany będzie do umieszczenia na niej adnotacji o danych identyfikujących dokonanie wcześniejszej zapłaty - tłumaczy Zygmunt Tabisz.

W trakcie drugiego czytania zgłoszona została poprawka. Przywraca ona usunięty wcześniej przepis umożliwiający stosowanie ustawy do podatników, którzy dokonali przedpłaty rolnikowi ryczałtowemu przed jej wejściem w życie. Ustawa została skierowana do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia zmiany.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK