| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czas na CIT-8

Czas na CIT-8

Marzec to okres składania zeznań podatkowych m.in. przez osoby prawne. Podatnicy podatku od osób prawnych mają czas na złożenie CIT-8 tylko do 31 marca br. Należy pamiętać, że podatnicy ci mają prawo m.in. do odliczenia od dochodu darowizn.

Z ulgi skorzystać mogą te osoby prawne, które dokonały darowizn na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873). Darowizny te powinny być przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie. Odliczenie nie może przekroczyć łącznie 10 proc. dochodu.

Trzeba pamiętać, iż odliczeniu od dochodu w poprzednich latach podlegały darowizny na dwie różne grupy celów. Odliczenia te w obu przypadkach były limitowane. I tak odliczenie do kwoty nieprzekraczającej 15 proc. dochodu przysługiwało w przypadku ufundowania darowizn na cele: naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę. Limitem 10-proc. ograniczone były zaś odliczenia darowizn m.in. na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą. Łączna kwota odliczeń z tytułu wszystkich rodzajów darowizn nie mogła przekroczyć 15 proc. dochodu.

Odliczeniu za rok 2004 przysługują tylko darowizny na wspomniane wyżej cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz darowizny na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, czyli darowizny na cele kultu religijnego – łącznie do wysokości 10 proc. dochodu. Jednak odliczenie z tych obu tytułów łącznie nie może przekroczyć 10 proc. dochodu. Darowizny te należy wykazać odpowiednio w poz. 37 i 38 załącznika CIT-8/O i przenieść do poz. 37 zeznania CIT-8.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK