| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szykują się poważne zmiany w PIT

Szykują się poważne zmiany w PIT

Rządowy projekt zmian w PIT zakłada likwidację ulgi meldunkowej i modyfikację ulgi na dzieci oraz możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych.


Zmiana Prawa

Projekt zmian w ustawie o PIT, który opublikowało Ministerstwo Finansów, likwiduje od przyszłego roku tzw. ulgę meldunkową (zwolnienie z podatku sprzedaży nieruchomości, gdy się było w niej zameldowanym co najmniej rok). W zamian proponuje się wprowadzenie rozwiązania (które w podobnym kształcie istniało przed 2007 rokiem), polegającego na zwolnieniu z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia zbycia przychód uzyskany z tego zbycia podatnik przeznaczy na określone cele mieszkaniowe.

Projekt zakłada też pozytywne zmiany dla podatników, gdyż rozszerza zasady korzystania z tzw. ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci) o opiekunów prawnych i rodziny zastępcze. Dodatkowo ulga przysługiwałaby na dziecko: niepełnosprawne - bez względu na wiek i wysokość dochodów, jeżeli otrzymuje zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, rentę socjalną oraz pełnoletnie (do ukończenia 25 roku życia) uczące się szkołach (również poza granicami Polski) w związku z wykonywaniem przez podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego. Doprecyzowano przepisy poprzez wprowadzenie zasady, że ulga przysługiwałaby za miesiące kalendarzowe, w których dziecko pozostawało pod władzą rodzicielską, opieką prawną lub w rodzinie zastępczej. Odliczenie ma dotyczyć łącznie obojga rodziców, opiekunów lub rodziców zastępczych dziecka pozostających w związku małżeńskim. W przypadku rodziców rozwiedzionych lub w odniesieniu do których orzeczona została separacja, ulga przysługiwać będzie jedynie temu rodzicowi, z którym dziecko zamieszkuje.

Proponuje się też wprowadzenie obowiązku przedstawienia odpowiednich dokumentów - na wezwanie organu podatkowego - niezbędnych do ustalenia prawa do ulgi, np. odpisu orzeczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Inną korzystną zmianą będzie dostosowanie przepisów ustawy o PIT do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r., sygn. akt K 18/06 przez wprowadzenie możliwości odliczeń zapłaconych w obcych systemach ubezpieczeniowych obowiązkowych składek emerytalno-rentowych i zdrowotnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK