| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowiznę wycenia się według wartości rynkowej

Darowiznę wycenia się według wartości rynkowej

Gdy wartość darowizny nie wynika z umowy, a ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe, jej wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 2900) wypowiedziało się w sprawie wyceny księgowej darowizn przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wątpliwości posłów dotyczyły zasad ustalania przez strony umowy wartości przedmiotu darowizny, w sytuacji gdy ta wartość nie została w umowie określona, w szczególności, czy obdarowany jest zobowiązany do zaksięgowania przedmiotu darowizny w identycznej wysokości co darczyńca.

Ministerstwo wyjaśniło, że składniki aktywów wprowadza się do ksiąg rachunkowych w wartości początkowej, którą stanowi cena nabycia (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości). W sytuacji gdy nie jest możliwe ustalenie tej wartości, szczególnie w przypadku składników przyjętych nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu zgodnie z wytycznymi z art. 28 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Jeżeli i to nie jest możliwe, darowiznę wycenia się według inaczej ustalonej wartości godziwej.

Oznacza to, że niepieniężne darowizny otrzymane przez organizacje pożytku publicznego powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych w wartości wynikającej z umowy darowizny. Gdy umowa wartości tej nie określa, zastosowanie mają wskazane powyżej przepisy ustawy o rachunkowości (tj. cena nabycia, cena - wartość sprzedaży netto lub wartość godziwa).

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK