| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obrót licencjami nie stanowi przychodu

Obrót licencjami nie stanowi przychodu

Obrót prawami majątkowymi, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.


ORZECZENIE

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą oraz wytwarza znaki towarowe, które następnie sprzedaje lub udziela na ich używanie licencji. Powstały spór z organami podatkowymi, dotyczył tego, do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody z tytułu udzielenia licencji na używanie znaków towarowych oraz z tytułu sprzedaży praw ochronnych do tych znaków. Prawa licencyjne nie zostały jednak zaewidencjonowane do środków trwałych.

Zdaniem podatnika przychód z udzielenia licencji na używanie wytworzonych znaków towarowych i praw do nich stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Skarżący podkreślał, że nie ma znaczenia, że przychód ten mieści się także w definicji innego źródła przychodu.

NSA uznał, że przychody z działalności gospodarczej nie mogą zostać zaliczone do innego źródła przychodu, a tak jest w tej sprawie. Artykuł 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT stanowi, że źródłem przychodu są prawa majątkowe i zbycie tych praw. Z kolei art. 18 tej ustawy określa, że za przychód z praw majątkowych uważa się m.in. przychody z praw do znaków towarowych i z odpłatnego zbycia tych praw. Dalej, jak podkreślił NSA, w art. 14 ust. 2 ustawy jest mowa o przychodach, które można uznać za przychody z działalności ponad działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę te przepisy sąd uznał, że przychód z obrotu prawami majątkowymi, które nie zostały zaewidencjonowane jako wartości niematerialne i prawne w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Sygn. akt II FSK 1436-37/07, II FSK 1444/07, II FSK 677-679/08, II FSK 735/07

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK