| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe limity zadłużenia dla samorządów

Nowe limity zadłużenia dla samorządów

Nowa ustawa o finansach publicznych zmieni limity zadłużenia. Zmiana progów ostrożnościowych jest korzystna dla samorządów, ponieważ nie będą one musiały ograniczać swoich wydatków.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowej ustawy o finansach publicznych przewiduje, że pierwszy próg ostrożnościowy, po przekroczeniu którego rząd musi podjąć działania mające na celu ograniczenie długu publicznego, będzie wynosił 47 proc. relacji państwowego długu publicznego do PKB. Dziś wynosi on 50 proc., a następne 55 i 60 proc.

Projekt nowej ustawy zakłada wprowadzenie progów w wysokości 52 i 55 proc. Nie zmienią się natomiast obecne regulacje dotyczące progu 60 proc.

Zmiany odnoszą się także do jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o finansach publicznych przewidują, że po przekroczeniu progów 50 i 55 proc. w działaniach sanacyjnych mają uczestniczyć jednostki samorządowe.

Rząd ma bowiem obowiązek uchwalić projekt ustawy budżetowej na kolejny rok, w którym relacja deficytu do dochodów nie może być wyższa niż relacja z roku bieżącego.

Relacja ustalona w ten sposób stanowi jednocześnie górne ograniczenie relacji deficytu każdej jednostki samorządowej do jej dochodów.

Natomiast w projekcie nowej ustawy o finansach publicznych założono, że dopiero przekroczenie progu 60 proc. spowoduje skutki dla samorządu. Jednostki nie będą mogły w takiej sytuacji uchwalić budżetu z deficytem i udzielać nowych poręczeń i gwarancji. Jak mówi Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, propozycje zawarte w nowej ustawie są więc korzystne dla samorządów.

- Obecny system przewiduje ograniczenia dotyczące zadłużenia samorządów na skutek narastania długu publicznego, który był tylko w bardzo niewielkim stopniu tworzony przez jednostki samorządowe - mówi Katarzyna Kuniewicz. Zadłużenie podsektora rządowego wynosi bowiem ponad 90 proc., natomiast samorządów ponad 5 proc. A zatem - jak dodaje nasza rozmówczyni - wyłączenie samorządów z działań sanacyjnych spowodowanych narastaniem długu publicznego jest rozwiązaniem racjonalnym i sprawiedliwym.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK