| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Izba Skarbowa stwierdziła w nim między innymi, że:
(…) Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczenia podatku dochodowego, tzn. ustalania w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów rodzica i małoletnich dzieci (z wyjątkiem dochodów z ich pracy i stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku), przysługuje pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek określonych art. 6 ust. 4, 5, 8 i 10 ustawy z 26 lipca 1991 r.
Jedną z takich przesłanek jest, aby rodzic był osobą samotnie wychowującą małoletnie dzieci. Wychowywać – wg słownikowego pojęcia – to zapewnić osobie niedorosłej osiągnięcie rozwoju fizycznego i psychicznego, zapewnić opiekę istocie niedorosłej i doprowadzić ją do samodzielności.
Reasumując, zasada preferencyjnego sposobu opodatkowania, przewidziana dla osób samotnie wychowujących dzieci, przysługuje osobie, która oprócz kosztów jego utrzymania ponosi również wszelkie konsekwencje wychowawcze.
Mając na uwadze powyższy stan prawny, jeżeli zarówno ojciec, jak i matka wychowując jedno z dwójki dzieci spełnili wszystkie warunki określone w art. 6 ust. 4, ust. 5, ust. 8 i ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r., mogli na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.
WAŻNE!
Aby móc skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, nie trzeba samotnie wychowywać dziecka przez cały rok podatkowy. Nie ma też wymogu, aby dziecko przez cały rok było małoletnie (czyli nie ukończyło 18 lat).
Prawo to zatem będzie przysługiwać np. osobie, która w trakcie roku zawarła związek małżeński (nie będzie ona natomiast mogła skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem). Nie ma też znaczenia, ile dzieci pozostaje na utrzymaniu takiej osoby – podatek jest bowiem obliczany tak samo zarówno w przypadku wychowywania jednego, jak i większej liczby dzieci.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK