| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Podkreślić należy, że decyduje faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Jeśli więc dana osoba miała w jednej miejscowości stałe zameldowanie, a była równocześnie zameldowana czasowo gdzie indziej, to zeznanie podatkowe powinna złożyć w tym urzędzie skarbowym, w którego okręgu faktycznie mieszkała w ostatnim dniu roku podatkowego.
Ilustracją wątpliwości co do właściwości urzędu skarbowego w zakresie złożenia zeznania rocznego jest pytanie podatnika skierowane do Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany. Podatnik zapytał, gdzie powinien rozliczyć się z przychodów uzyskanych w roku podatkowym, w sytuacji gdy do 29 grudnia 2003 r. był zameldowany w Legionowie i pod tym adresem mieszkał jeszcze do 10 stycznia 2004 r., ale od 29 grudnia 2003 r. był zameldowany w Łomiankach.
Organ podatkowy potwierdził konieczność rozliczenia się w Legionowie w piśmie z 19 lutego 2004 r., nr US32/PDL/415/07/04. Stwierdził w nim, że zagadnienie właściwości miejscowej organów podatkowych regulują w szczególności: ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 240, poz. 2069).
Zgodnie z art. 17 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania podatnika.
Właściwość miejscową organów podatkowych reguluje również rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 240, poz. 2069). Zgodnie z § 4 powyższego rozporządzenia właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się według miejsca pobytu osoby fizycznej, a w świetle § 10 tegoż rozporządzenia organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego od osób fizycznych dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy – jest organ podatkowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego.
Biorąc pod uwagę fakt, że Legionowo było Pana miejscem zamieszkania w ostatnim dniu 2003 r., to mając na względzie powyższe unormowania, zeznanie podatkowe, w którym dokona Pan rozliczenia dochodów uzyskanych w 2003 r., powinno zostać złożone w Urzędzie Skarbowym w Legionowie z jednoczesnym wskazaniem w nim w poz. 128 aktualnego adresu do korespondencji. Jednocześnie po zmianie miejsca zamieszkania na Łomianki jest Pan zobowiązany do złożenia w Urzędzie Skarbowym Warszawa Bielany zgłoszenia aktualizacyjnego na druku NIP-3.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »