| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Przykład
Tadeusz Winiarski jest przedsiębiorcą. W 2004 r. wybrał opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie liniowej. Ponadto jest zatrudniony w zakładzie produkcyjnym, uzyskuje także nieregularnie dochody z umów zlecenia.
Za 2004 r. pan Winiarski będzie zobligowany do złożenia dwóch zeznań:
'na formularzu PIT-36L rozliczy dochody z prowadzonej działalności gospodarczej,
na formularzu PIT-37 – dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz z umów zlecenia.
Niestety w PIT-37 nie będzie mógł zaznaczyć w poz. 6 kwadratu „Wspólnie z małżonkiem”. Wybór liniowej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej skutkuje bowiem utratą prawa do wspólnego rozliczenia również w odniesieniu do pozostałych dochodów podatnika.
Prawa do wspólnego rozliczenia się nie mają także ci małżonkowie, w stosunku do których została orzeczona przez sąd separacja. Jednak w takiej sytuacji mają oni możliwość rozliczyć się na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Rozliczenie osób owdowiałych
Począwszy od rozliczenia za 2004 r. osoby owdowiałe zyskały możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla małżonków. Rozliczenie jest także możliwe za rok, w którym ich małżonek zmarł, jak również wtedy, gdy zmarł on wprawdzie po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania rocznego. W chwili śmierci tego małżonka musiały jednak być spełnione wszystkie warunki uprawniające do takiego rozliczenia (czyli inaczej – gdyby w chwili składania zeznania małżonek żył, to małżonkowie ci mieliby prawo rozliczyć się wspólnie).
Zniesiona tym samym została wieloletnia dyskryminacja tej grupy podatników. Korzystna zmiana przepisów w tym zakresie jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 maja 2004 r., uznającego wyłączenie prawa do wspólnego rozliczenia w stosunku do tych osób za sprzeczne z konstytucją.
Przykład
Państwo Piwońscy od wielu lat rozliczali się wspólnie. Niestety, małżonek pani Piwońskiej zmarł 30 stycznia 2005 r. Małżonkowie nie zdążyli złożyć do urzędu skarbowego zeznania za 2004 r. Mimo iż w składanym przez panią Piwońską zeznaniu za ten rok podatkowy pod wnioskiem o wspólne opodatkowanie nie będzie figurował podpis małżonka, to na mocy wspomnianych szczególnych regulacji będzie ona mogła rozliczyć się na preferencyjnych zasadach. W chwili śmierci małżonka spełniali oni bowiem przesłanki do wspólnego rozliczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK