| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe banderole na wyroby akcyzowe w 2009 roku

Nowe banderole na wyroby akcyzowe w 2009 roku

Resort finansów planuje wprowadzenie jednej kwoty należności za banderole dla wyrobów akcyzowych w wysokości 1,30 zł za banderolę.


ZMIANA PRAWA

Wprowadzenie nowych wzorów banderol przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Banderole wprowadzane byłyby w dwóch etapach. Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzone mają być nowe banderole na wyroby tytoniowe, zaś od 1 marca 2009 r. na wyroby spirytusowe i winiarskie.

Resort tłumaczy, że na decyzję o wprowadzeniu nowych wzorów banderol zasadniczy wpływ miało negatywne, z punktu widzenia budżetu państwa, zjawisko polegające na tworzeniu przez firmy tytoniowe znacznych zapasów papierosów i tytoniu do palenia, które następnie wprowadzane są na rynek krajowy, przed terminem wprowadzenia podwyżek stawek podatku akcyzowego na te wyroby. Oznacza to, że mimo wprowadzenia nowych stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe w sprzedaży przez wiele miesięcy (ponad pół roku) znajdują się wyroby opodatkowane dotychczasowymi stawkami podatku akcyzowego.

Modyfikacja wzorów banderol polegać ma na wprowadzeniu jednego, nowego koloru banderol na wyroby akcyzowe produkowane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nastąpi też wprowadzenie jednej kwoty należności za banderole legalizacyjne dla wszystkich rodzajów wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy. Kwota ta może być ujednolicona, gdyż nie jest uzależniona od wysokości akcyzy płaconej od wyrobu oznaczonego tą banderolą. Kwota będzie wynosić 1,30 zł za banderolę.

Marek Kutarba

marek.kutarba@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK