| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wystawiając faktury, trzeba je wyraźnie oznaczyć

Wystawiając faktury, trzeba je wyraźnie oznaczyć

Przy wystawianiu dokumentów dla celów VAT należy stosować odpowiednie oznaczenia. Podobnie, jeśli chodzi o kopie i duplikaty faktur.


NOWE PRAWO

Obowiązują już nowe przepisy określone rozporządzeniem ministra finansów z 28 listopada w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT.

Rozporządzenie określa - podobnie jak miało to miejsce dotychczas - że na fakturach oprócz szczegółowych danych identyfikacyjnych podatnika oraz samej transakcji, wartości towarów lub wykonywanych usług i kwoty należności wraz z należnym podatkiem powinno się znaleźć oznaczenie FAKTURA VAT. W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża (m.in. świadczenie usług turystyki oraz dostawy dzieł sztuki), stosuje się oznaczenie FAKTURA VAT marża.

Mali podatnicy oznaczają faktury wyrażeniem FAKTURA VAT-MP oraz dodatkowo określają termin płatności należności określonej w fakturze. Faktury korygujące powinny być oznaczone KOREKTA lub FAKTURA KORYGUJĄCA. Oryginał faktury i faktury korygującej powinien zawierać również oznaczenie ORYGINAŁ, a kopie tych dokumentów należy oznaczyć wyrazem KOPIA. Dokumenty wystawione ponownie muszą dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT.

Oprócz tego w rozporządzeniu zostały określone przypadki oraz warunki i terminy zwrotu podatku niektórym podatnikom dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Takiemu podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego podatku naliczonego do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 22 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub w dokumencie celnym albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka na terytorium kraju.

Warunkiem ubiegania się o zwrot tego podatku jest dołączenie do deklaracji podatkowej dokumentu potwierdzającego wywóz nowego środka transportu z terytorium kraju i dostarczenie tego środka do nabywcy na terytorium państwa niebędącego członkiem Wspólnoty Europejskiej, a także dokumentu, z którego wynika kwota naliczonego podatku.

W załączniku do rozporządzenia zostały też określone towary i usługi, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku dla drobnych przedsiębiorców (określone w art. 119 ust. 1 i 9). Na liście znajdują się m.in. wyroby z metali szlachetnych, wyroby jubilerskie, a także biżuteria artystyczna. Zwolnienia od VAT nie mają zastosowania też w odniesieniu do usług jubilerskich, doradczych oraz świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.

Rozporządzenie zamieszczone w Dzienniku Ustaw nr 212, poz. 1337 obowiązuje od 1 grudnia.

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »