| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ujednolicanie MSR-ów

Ujednolicanie MSR-ów

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości koncentruje się obecnie na pracach mających na celu wyeliminowanie różnic między międzynarodowymi standardami rachunkowości przyjętymi do stosowania w krajach Unii Europejskiej a standardami przyjętymi w Stanach Zjednoczonych i Japonii - informują specjaliści z Pricewaterhouse Coopers.

– Głównie staramy się koncentrować na ujednolicaniu standardów ze standardami amerykańskimi (US GAAP). Japonia ma przed sobą dłuższą drogę, ale jest to istotny rynek kapitałowy posiadający ważne spółki i musimy pracować nad uczynieniem z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) prawdziwie globalnego rozwiązania – stwierdził Jan Engstrom, członek Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB). Podkreślił on, że dużym zainteresowaniem obdarzają MSSF również Chiny, Indie, Meksyk, Brazylia i Argentyna.

Jan Engstrom uważa, że do projektu przystąpi wkrótce Kanada. Kraje te są chętne do współpracy i dostrzegają korzyści, ale do pokonania pozostaje problem tradycji, niewielkich zasobów przeznaczonych na zmiany, wpływ zmian na sytuację podatkową, co skutkuje tym, że problem staje się skomplikowany. – Mamy nadzieję usłyszeć wkrótce, że spółki stosujące MSSF w 2007 r. będą rejestrowane przez SEC – Amerykańską Giełdę Papierów Wartościowych bez potrzeby uzgadniania danych do US GAAP. Przypomnijmy, że obecnie spółki stosujące Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) i MSSF muszą wykazywać różnice, wynikające ze stosowania tych standardów w stosunku do US GAAP.

IASB (International Accounting Standards Board) pracuje również nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoli uniknąć potrzeby uzgodnień wynikających z okrojenia MSR nr 39.

Unia Europejska zaaprobowała wszystkie wydane przez Radę MSR standardy i interpretacje, z wyjątkiem pełnego MSR nr 39. Nie wyrażono bowiem zgody na wycenę wszystkich aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w wartości godziwej. Nie zaakceptowano też niektórych przepisów MSR nr 39, dotyczących rachunkowości zabezpieczeń. – MSR nr 39 obowiązujący spółki publiczne w Unii okrojony jest wersją oryginalnego MSR nr 39 wydanego przez IASB – poinformował Mirosław Szmigielski, dyrektor w dziale Audytu i Usług Doradczych PricewaterhouseCoopers. Podkreślił on, że stosowanie metody wyceny wszystkich zobowiązań finansowych w wartości godziwej jest sprzeczne z IV Dyrektywą. IASB ma nadzieję, że spółki będą wdrażać MSR nr 39 w jak najpełniejszym stopniu. Mają one możliwość stosowania usuniętych paragrafów z oryginalnego MSR nr 39, jeżeli wybiorą takie zasady rachunkowości – uważa Mirosław Szmigielski.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK