| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Orzecznictwo ETS. Kiedy powstaje dług celny

Orzecznictwo ETS. Kiedy powstaje dług celny

Dług celny powstaje również wtedy, gdy państwo członkowskie, do którego należy urząd wyjścia, powiadomiło głównego zobowiązanego objętego procedurą tranzytu zewnętrznego, że musi w ciągu trzech miesięcy dostarczyć wymagany dowód, a w terminie tym dowodu nie dostarczono - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W sprawie C-300/03, (Dz.Urz. WE C 057 z 5 marca 2005 r.) Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok w trybie prejudycjalnym, w którym dokonał interpretacji unijnych przepisów celnych związanych z powstaniem długu celnego w procedurze tranzytu zewnętrznego. Przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego w art. 203 ust. 1 przewidują, że dług celny w przywozie powstaje w wyniku usunięcia spod dozoru celnego towaru podlegającego należnościom przywozowym. Natomiast na wniosek osoby zainteresowanej organy celne mogą zezwolić na objęcie towarów w celu powrotnego wywozu procedurą tranzytu zewnętrznego. W takim przypadku towary uważane są za niewspólnotowe.

W sentencji wspomnianego wyroku ETS stwierdził, że wykładni przepisów art. 203 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r., ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny w związku z art. 379 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r., ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia nr 2913/92, należy dokonywać w ten sposób, że wprawdzie dług celny powstaje również wtedy, gdy przesyłka objęta procedurą wspólnotowego tranzytu wewnętrznego nie została przedstawiona w urzędzie przeznaczenia, ale państwo członkowskie, do którego należy urząd wyjścia, może podejmować kroki w celu poboru należności przywozowych tylko wtedy, gdy powiadomiło ono głównego zobowiązanego, że dysponuje on terminem trzech miesięcy na dostarczenie wymaganego dowodu, a w terminie tym dowodu nie dostarczono.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK