| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Postanowienie z dnia 18 maja 2005 r. Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. DWUS DPD 005/28/05).

Postanowienie z dnia 18 maja 2005 r. Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. DWUS DPD 005/28/05).

Samochód użytkowany za granicą
Postanowienie z 18 maja 2005 r. Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. DWUS DPD 005/28/05).
Pytanie podatnika:
Czy wypłata pracownikowi, będącemu obywatelem belgijskim i zamieszkałemu w Belgii, ekwiwalentu za używanie samochodu osobowego dla potrzeb służbowych, zgodnego z obowiązującą w Belgii stawką, stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodów?
Stanowisko spółki:
Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika, będącego obywatelem belgijskim, zamieszkałego na stałe w Belgii. Osoba ta wykonuje swoje obowiązki służbowe w Belgii. W ramach tych obowiązków używa samochodu osobowego stanowiącego jego własność do odbywania podróży służbowych na terytorium Belgii. Spółka pokrywa koszty podróży służbowych wypłacając pracownikowi ekwiwalent, zgodny z obowiązującą w Belgii stawką, wynoszącą 0,2754 euro za 1 kilometr przebiegu samochodu.
Zdaniem spółki, wydatki poniesione w związku z używaniem samochodu przez pracownika wykonującego swoje obowiązki na terytorium Belgii związane są z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę, a tym samym stanowią koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) z zastrzeżeniem przepisów art. 16 tej ustawy.
Artykuł 16 ust. 1 pkt 30 tej ustawy stanowi, iż nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:
a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
b) w jazdach lokalnych w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Zważywszy, iż pracownik mieszkający na stałe w Belgii oraz wykonujący na terytorium Belgii swoje obowiązki służbowe podlega belgijskiemu prawu pracy, ministrem właściwym do określenia stawki za jeden kilometr przebiegu dla celów odbycia podróży służbowych oraz służbowych jazd lokalnych jest minister pracy Królestwa Belgii (lub inny właściwy minister belgijskiego rządu). Tym samym spółka stoi na stanowisku, iż kosztem uzyskania przychodu spółki będą wydatki ponoszone na rzecz tego pracownika w wysokości wyliczonej na podstawie stawki za 1 kilometr przebiegu samochodu obowiązującej w Belgii.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK