| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne umieszczanie na stronach internetowych wzajemnych reklam

Czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne umieszczanie na stronach internetowych wzajemnych reklam

Jak opodatkować nieodpłatne usługi świadczone na podstawie umowy, na mocy której dwa podmioty świadczą usługi umieszczenia na swoich stronach internetowych wzajemnych reklam?

Pismo z 2 sierpnia 2005 r. nr PPI/443-109/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, które należy udokumentować fakturą VAT z wykazaną kwotą podatku należnego.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę. W przypadku opisanym w pytaniu nie możemy mówić o nieodpłatnym świadczeniu usług, ponieważ każda ze stron umowy w zamian za udostępnianie własnej strony internetowej na reklamę kontrahenta uzyskuje od niego taką samą możliwość. Dlatego taka czynność podlega opodatkowaniu i powinna być udokumentowana fakturą VAT.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
WAŻNE!
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Jednocześnie stosownie do przepisów art. 8 ust. 2 ww. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Świadczenie usług, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy są one wykonywane odpłatnie. Odpłatność ma miejsce, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym.
Zatem o tym, czy mamy do czynienia z usługą jako czynnością opodatkowaną, decydować będą dwa czynniki: usługa musi być świadczona odpłatnie i musi istnieć konsument danej usługi.
Odpłatne świadczenie usługi oznacza, że świadczący usługę otrzymuje w zamian korzyść majątkową. W przedmiotowej sytuacji korzyścią majątkową jest bezpłatne świadczenie usług reklamowych na stronie internetowej innego podmiotu, z którym zawarto umowę o wzajemnym świadczeniu usług.
W przypadku zawarcia umowy, na mocy której następuje bezpośredni związek pomiędzy wzajemnymi czynnościami, mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług. Zatem Wnioskodawca winien swoje czynności udokumentować fakturą VAT z wykazaną kwotą podatku należnego.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-1/005/2/4091/04


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »