| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Liczy się moment przydziału garażu

Liczy się moment przydziału garażu

W kwietniu 1997 r. spółdzielnia mieszkaniowa przydzieliła podatnikom garaż w budynku na zasadach własnościowego prawa do lokalu. W październiku 2003 r. aktem notarialnym spółdzielnia nieodpłatnie "przeniosła" na rzecz podatników prawo własności lokalu użytkowego (czyli tego garażu stanowiącego odrębną nieruchomość), wraz z przynależnym do niego udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki. W sierpniu 2005 r. małżonkowie sprzedali garaż. Nie mają jednak pewności, czy nie muszą zapłacić 10-proc. podatku związanego ze zbyciem tej nieruchomości.

Termin dotyczący nabycia garażu łącznie z przynależnym do niego udziałem w gruncie na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy liczyć od dnia wydania decyzji o przydziale.

Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ryczałtem od sprzedaży nieruchomości nie są objęte transakcje, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W ocenie organu podatkowego w przypadku podatników podstawowe znaczenie ma moment nabycia sprzedanej nieruchomości lub praw majątkowych.

Podatnicy użytkowali sprzedaną nieruchomość od 1997 r. na podstawie przydziału. Organ zauważył, że decyzja o przydziale na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przenosi na nabywcę również udział w gruncie (jako ograniczone prawo rzeczowe). Taki przydział jest zarazem nabyciem praw majątkowych.
W ocenie organu podatkowego nabycie garażu łącznie z przynależnym do niego udziałem w gruncie na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło z dniem wydania decyzji o przydziale (już w kwietniu 1997 r.). Organ zauważył, że ustanowienie w 2003 r. odrębnej własności nie może być traktowane jako ponowne nabycie, lecz jedynie jako przekształcenie ograniczonego prawa rzeczowego w prawo własności (odnośnie do garażu) oraz w prawo użytkowania wieczystego (odnośnie do udziału w gruncie). Sprzedaż garażu nie podlega opodatkowaniu, bo minął 5-letni okres od nabycia.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku z dnia 10 października 2005 r., nr OD/415-0004/05 ULP-II-415/14 /IP/05

Aleksandra Tarka


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK