| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jaki sposób wyliczyć kwotę VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

W jaki sposób wyliczyć kwotę VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Ponieważ cena zawarta na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest ceną brutto, więc VAT powinien być obliczony tzw. metodą "w stu". - Pismo z 1 czerwca 2006 r. nr PUS. II/443/39/06/MR


PYTANIE DO US
Nasza spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz nabywcy posługującego się ważnym numerem identyfikacji podatkowej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanym przez organy podatkowe w państwie jego rezydencji podatkowej. W momencie składania deklaracji nie posiadaliśmy dokumentów potwierdzających, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów faktycznie opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały nabywcy na terytorium innego państwa UE. Ze względu na brak przedmiotowych dokumentów potraktowaliśmy wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jako dostawę na terytorium kraju, stosując stawkę podatku w wysokości 22%. Czy jeżeli na skutek braku dokumentów potwierdzających, że towary będące przedmiotem WDT opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały na terytorium innego państwa członkowskiego UE, nasza spółka traktuje dokonane dostawy jak dostawy krajowe, VAT należny trzeba liczyć tzw. metodą „w stu” czy też tzw. metodą „od stu”?
 
KOMENTARZ EKSPERTA
Przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów kwota określona na fakturze jest kwotą brutto, czyli zawiera w sobie podatek od towarów i usług. W związku z tym w przypadku braku dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0% podatnik ma obowiązek wyliczyć podatek według stawki krajowej.

Przykład
Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec. Wartość dostawy wynosiła 58 000 zł. Ponieważ do dnia złożenia deklaracji, w której podatnik wykazywał dokonaną transakcję, nie otrzymał dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów będących przedmiotem tej dostawy, powinien opodatkować taką transakcję według stawek krajowych. W Polsce towar ten jest sprzedawany ze stawką 7%. W związku z tym kwota VAT od tej dostawy, obliczona według metody „w stu”, wyniesie: (58 000 zł × 7%) : 107% = 3794 zł.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:
Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – wzmiankowanej na wstępie, zwanej dalej ustawą – podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2–22, art. 30–32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK