| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wydatki te nie są limitowane. - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-64/US/2006/AR).

 
Izba skarbowa rozstrzygnęła kwestię odliczania od dochodu wydatków rehabilitacyjnych. Podatnik jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ponosi wydatki związane z adaptacją lokalu mieszkalnego na potrzeby osoby niepełnosprawnej. W 2005 roku podatnik wydał na ten cel 12 687,59 zł. Chciałby odliczyć ten wydatek od swojego dochodu.

W tym przypadku znaczenie ma art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej nazywanej ustawą o PIT). Zgodnie z tym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wśród wydatków rehabilitacyjnych ustawodawca zawarł m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Warunkiem odliczeń w ramach tej ulgi wydatków jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi związanej z wydatkami na cele rehabilitacyjne, o ile posiada dokumenty stwierdzające ich poniesienie. Skoro w 2005 roku poniósł wydatki w kwocie 12 687,59 zł na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, to zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, przysługuje mu prawo odliczenia od dochodu całości wydatkowanej kwoty.

Nie oznacza to jednak, że podatnik otrzyma zwrot poniesionych wydatków w pełnej wysokości. Choć ustawodawca nie określił górnego limitu wydatków, jakie można odliczyć w związku z adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, to ustawa o PIT pozwala jedynie na zmniejszenie podstawy obliczenia podatku (dochodu), co w konsekwencji prowadzi również do obniżenia należnego za dany rok podatku. Nie gwarantuje jednak zwrotu całej kwoty wydatków.

Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »