| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak należy wystawiać duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne

Jak należy wystawiać duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjne, w sytuacji gdy są one niepełnymi kserokopiami oryginalnych faktur? - Pismo z 21 lipca 2006 r. nr III-2/443-32/42162/06/DP

8) stawki podatku;
9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca, na wniosek nabywcy, ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca – § 22 ust. 2 cyt. rozporządzenia.

WAŻNE!
Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług – art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy. Faktury zaś muszą być wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby stanowiły podstawę do odliczenia podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i załączone kserokopie dokumentów wystawionych prawdopodobnie przez operatora usług telekomunikacyjnych stwierdzić należy, że przedmiotowe dokumenty nie spełniają dyspozycji powołanych powyżej przepisów. Brak NIP sprzedawcy, jego nazwy oraz adresu uniemożliwia zidentyfikowanie usługodawcy, w związku z powyższym podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP/443-49-1/06
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »