| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony z tytułu eksportu

Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony z tytułu eksportu

Dokonujemy sprzedaży towarów na eksport. Na skutek braku odpowiedniego udokumentowania wywozu towarów za granicę uzyskany obrót jesteśmy obowiązani opodatkować VAT według stawki krajowej, tj. 22%. Czy możemy w takiej sytuacji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek od towarów i usług zapłacony z tytułu eksportu towarów? - Pismo z 10 października 2006 r. nr PBD/4218-005-7/06


ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT

Nie. Należnego podatku od towarów i usług, dotyczącego eksportu towarów, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie jest on również zaliczany do przychodów podatkowych.

KOMENTARZ EKSPERTA

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych stosowana jest zasada neutralności podatkowej podatku od towarów i usług. Przewidziane są jednocześnie szczególne przypadki, gdy VAT może stanowić koszt podatkowy. W art. 16 ust. 1 pkt 46 updop nie wymieniono jednak sytuacji, która miała miejsce w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym. Tym samym należy uznać, iż w konkretnej sytuacji należny VAT nie powinien podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie informuje:

Organ odwoławczy nie podziela poglądu podatnika w niniejszej kwestii. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) cenę stanowi wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Podstawą opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług, w ujęciu art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2–22, art. 30–32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

WAŻNE!
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatku od towarów i usług nie uważa się za koszt podatkowy.

Zgodnie z przytoczonym przepisem wyjątek od tej zasady, odnośnie podatku VAT należnego, występuje w przypadku:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »