| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Skutki zmian wzorów banderol na wyroby tytoniowe i alkoholowe - komunikat MF

Skutki zmian wzorów banderol na wyroby tytoniowe i alkoholowe - komunikat MF

Od 1 marca 2009 r. obowiązują nowe wzory banderol na wyroby tytoniowe i alkohol. Dotychczasowe banderole na wyroby tytoniowe zachowują ważność do końca czerwca 2009 r., a alkoholowe do końca sierpnia 2009 r. Po upływie podanych terminów w obiegu handlowym nie będą mogły się znajdować wyroby oznaczone starymi znakami akcyzy, a wyroby ze starymi znakami akcyzy należy opatrzyć banderolami legalizacyjnymi. Poniżej treść komunikatu Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Zmiana znaków akcyzy w 2009 r.

Informujemy, że z dniem 5 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2008 r., w którym dokonano zmiany wzorów banderol na wyroby tytoniowe z dniem 1 stycznia 2009 r. oraz wzorów banderol na wyroby spirytusowe i winiarskie z dniem 1 marca 2009 r.

Do najważniejszych zmian należy zaliczyć nie tylko zmianę szaty graficznej banderol, ale przede wszystkim zmianę ilości ich wzorów, np. zamiast 20 dotychczasowych wzorów banderol na wyroby spirytusowe importowane lub nabywane wewnątrzwspólnotowo, od 1 marca 2009 r. będą obowiązywać tylko 2 rodzaje.

Dla zachowania płynności produkcji wprowadzono przepisy przejściowe, umożliwiające nabywanie przez producentów i importerów (oraz nabywców wewnątrzwspólnotowych) nowych wzorów znaków akcyzy i nakładanie ich na produkowane wyroby jeszcze przed dniem ich wejścia w życie, ale z zastrzeżeniem, że tak oznaczone wyroby nie będą mogły pojawić się „na rynku” przed dniem ważności nowych banderol.

Ponieważ Minister Finansów w tym rozporządzeniu nie wprowadził żadnej odmiennej regulacji, to w myśl art. 105 ustawy o podatku akcyzowym dotychczasowe znaki akcyzy, prawidłowo naniesione na wyroby w okresie ich ważności, zachowują ważność przez 6 miesięcy od dnia wprowadzenia nowego wzoru, a więc tytoniowe do końca czerwca 2009 r., a alkoholowe do końca sierpnia 2009 r. - po tych dniach w obiegu handlowym nie będą mogły się znajdować wyroby oznaczone starymi znakami akcyzy, a więc w razie konieczności ich sprzedaży (np. zalegały w magazynie) trzeba będzie takie wyroby opatrzyć banderolami legalizacyjnymi.

Dodatkowo zaznaczyć należy, iż zgodnie z nową ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie z dniem 1 marca 2009 r., wprowadzane obecnie znaki akcyzy zachowają ważność, gdyż przewiduje to przepis przejściowy, zawarty w art. 167 nowej ustawy.

Źródło: www.mf.gov.pl

oprac. Ewa Sławińska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK