| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w ustawie akcyzowej - definicja nabywcy końcowego

Zmiany w ustawie akcyzowej - definicja nabywcy końcowego

Dnia 11 marca br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Zmianie uległa definicja nabywcy końcowego.

Zmiany wprowadziła ustawa z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 21, poz. 104).

Zdefiniowanie kupującego jako nabywcy końcowego według ustawy o podatku akcyzowym powoduje, że sprzedaż energii podlega opodatkowaniu akcyzą (art. 9 ustawy). Dlatego niezwykle istotna jest definicja nabywcy końcowego, która została określona w art. 2 pkt 19 ustawy akcyzowej. Od 11 marca br. ta definicja uległa zmianie. Po zmianie przepisów więcej podatników nie będzie uznawanych za nabywców końcowych. Do tej pory wprost była wymieniona tylko spółka prowadząca giełdę towarową, nabywająca energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Po zmianach przepisów za nabywców końcowych nie będą również uznawane:

• towarowe domy maklerskie i domy maklerskie w rozumieniu ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych nabywające energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywające energię elektryczną na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.),

• giełdowe izby rozrachunkowe lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA, nabywające energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

• spółki prowadzące jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywające energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym.

W pozostałym zakresie definicja nie uległa zmianie. Nadal nabywca końcowy to zasadniczo podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.

oprac. Joanna Dmowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK