| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w zwolnieniu klubów sportowych od podatku dochodowego

Zmiany w zwolnieniu klubów sportowych od podatku dochodowego

Od 16 października 2010 r. zwolnione z podatku dochodowego są dochody klubów sportowych, przeznaczone na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, niezależnie od tego, czy wydatki sfinansowane z tych dochodów były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Takie zmiany wprowadza ustawa z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. Nr 127, poz. 857).

Obecnie wolne od podatku są dochody klubów sportowych przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1 pkt 5a updop). Od 16 października 2010 r. znika z tego przepisu zastrzeżenie o kosztach uzyskania przychodu. Jest ono zbędne ze względu na brzmienie art. 25 ust. 4 updop, o którym piszemy dalej.

Nowelizacja zmieniła także art. 17 ust. 1b updop. Dotychczas przepis ten stanowił, że zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele w nim określone. Nowelizacja wprowadziła zapis, że zwolnienie to ma zastosowanie z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a updop. Po nowelizacji nie ma już wątpliwości, że w przypadku zwolnienia dochodów klubów sportowych termin wydatkowania dochodu ma znaczenie.

Znowelizowano też przepis art. 25 ust. 4 updop. Nakłada on obowiązek zapłaty, bez wezwania, podatku od dochodu, który - wbrew uprzedniemu zadeklarowaniu - nie został przeznaczony na cele objęte zwolnieniem (czyli określone w przepisach art. 17 ust. 1 updop). Zapłata następuje do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku. Dotychczas przepis ten nie zawierał sankcji za przeznaczenie dochodu na właściwe cele po upływie obowiązującego terminu. Po nowelizacji podatek należy także zapłacić w przypadku przeznaczenia dochodu na te cele po upływie obowiązującego terminu. Zmiana ta ma wymusić na klubach sportowych przestrzeganie terminów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 5a updop.

Nowość stanowi też konieczność zapłaty podatku od dochodu zwolnionego w przypadku likwidacji podatnika w okresie uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych (dodany nowelizacją art. 25 ust. 4a updop).

PRZYKŁAD

Klub sportowy osiągnął dochód w 2011 r. Dochód ten zostałby zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli byłby przeznaczony i wydatkowany w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Klub nie wydał jednak tego dochodu, a z początkiem 2012 r. został postawiony w stan likwidacji. Oznacza to, że klub powinien wpłacić podatek od osiągniętego w 2011 r. dochodu do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji.

• art. 59 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie - Dz.U. Nr 127, poz. 857

• art. 17 ust. 1 pkt 5a, art. 17 ust. 1b, art. 25 ust. 4a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK