| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły z powodu kryzysu ekonomicznego lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

8 grudnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ma na celu przeciwdziałanie lub łagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem przewidziane w niej rozwiązania jedynie w ograniczonym zakresie są wykorzystywane przez przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.

Jednym z warunków uzyskania pomocy jest udokumentowany przez przedsiębiorcę spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc., liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Przepisy ustawy nowelizującej zwiększają dostępność pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego przez zmniejszenie wskaźnika spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 proc. do 15 proc. Jak stanowi art. 2 ustawy nowelizującej w roku 2010 przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »