| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły z powodu kryzysu ekonomicznego lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

8 grudnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ma na celu przeciwdziałanie lub łagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem przewidziane w niej rozwiązania jedynie w ograniczonym zakresie są wykorzystywane przez przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.

Jednym z warunków uzyskania pomocy jest udokumentowany przez przedsiębiorcę spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc., liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Przepisy ustawy nowelizującej zwiększają dostępność pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego przez zmniejszenie wskaźnika spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 proc. do 15 proc. Jak stanowi art. 2 ustawy nowelizującej w roku 2010 przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK