| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym VAT

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym VAT

Minister Finansów przygotował zmiany w rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Celem zmian jest usunięcie nieprzewidzianych skutków nowelizacji przepisów VAT. Zmiany wprowadzone rozporządzeniem obowiązują od 1 marca 2011 r.

W związku z nowelizacją, tj. poczynając od 1 stycznia 2011 r., podatnicy utracili prawo do zwolnienia z VAT w odniesieniu do:

• sprzedaży samochodów używanych, od których odliczyli 50% VAT naliczonego, nie więcej niż 5000 zł,

• usług turnusów rehabilitacyjnych świadczonych przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zmiany wprowadzane rozporządzeniem mają na celu przywrócenie zwolnień z VAT na wymienione czynności. Zwolnienia zostały przywrócone z dniem ogłoszenia rozporządzenia, czyli z dniem 1 marca 2011 r. Jednak - jak wynika z przepisów przejściowych - podatnicy będą mieli możliwość (tj. prawo, a nie obowiązek) zastosowania zwolnienia z VAT w stosunku do ww. czynności, które miały miejsce w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie rozporządzenia. Podatnicy będą zatem mieli możliwość dokonania korekty VAT i tym samym odzyskania VAT zapłaconego w związku z wykonaniem tych czynności.

Rozporządzenie wprowadza również zwolnienie z VAT czynności ściśle związanych z usługami turnusów rehabilitacyjnych wykonywanych przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej. Tego rodzaju czynności są zwolnione z VAT, pod warunkiem że:

1) są niezbędne do wykonania usługi podstawowej zwolnionej z VAT,

2) ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 44, poz. 230

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK