| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawnicy zagraniczni mogą prowadzić działalność na terenie RP w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Prawnicy zagraniczni mogą prowadzić działalność na terenie RP w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Wprowadzona została możliwość prowadzenia działalności przez prawników zagranicznych wykonujących stałą praktykę również w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że prawnik z Unii Europejskiej wpisany na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką może wykonywać stałą praktykę w kancelarii indywidualnej, w zespole adwokackim, w spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej. Natomiast prawnik z UE wpisany na listę prowadzoną przez radę okręgowej izby radców prawnych może wykonywać stałą praktykę w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii indywidualnej, spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej. W celu wykonywania stałej praktyki prawnicy spoza Unii Europejskiej mogą tworzyć spółki jawne oraz spółki komandytowe.

Natomiast obowiązujące przepisy ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy o rzecznikach patentowych oraz ustawy o doradztwie podatkowym przewidują, oprócz wymienionych wyżej form, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez prawnika zagranicznego również w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Zgodnie z ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, termin „prawnik zagraniczny” obejmuje prawnika z UE i prawnika spoza UE.

Stąd konieczność dokonania zmian, które usuną mogące się pojawić wątpliwości interpretacyjne w związku z brakiem zgodności w tym przedmiocie pomiędzy ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej a ustawą - Prawo o adwokaturze, ustawą o radcach prawnych, ustawą o rzecznikach patentowych oraz ustawą o doradztwie podatkowym.

Zmiana została wprowadzona ustawą z 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 178, poz. 1058).

Ustawa weszła w życie 13 września 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK