| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawnicy zagraniczni mogą prowadzić działalność na terenie RP w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Prawnicy zagraniczni mogą prowadzić działalność na terenie RP w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Wprowadzona została możliwość prowadzenia działalności przez prawników zagranicznych wykonujących stałą praktykę również w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że prawnik z Unii Europejskiej wpisany na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką może wykonywać stałą praktykę w kancelarii indywidualnej, w zespole adwokackim, w spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej. Natomiast prawnik z UE wpisany na listę prowadzoną przez radę okręgowej izby radców prawnych może wykonywać stałą praktykę w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii indywidualnej, spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej. W celu wykonywania stałej praktyki prawnicy spoza Unii Europejskiej mogą tworzyć spółki jawne oraz spółki komandytowe.

Natomiast obowiązujące przepisy ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy o rzecznikach patentowych oraz ustawy o doradztwie podatkowym przewidują, oprócz wymienionych wyżej form, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez prawnika zagranicznego również w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Zgodnie z ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, termin „prawnik zagraniczny” obejmuje prawnika z UE i prawnika spoza UE.

Stąd konieczność dokonania zmian, które usuną mogące się pojawić wątpliwości interpretacyjne w związku z brakiem zgodności w tym przedmiocie pomiędzy ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej a ustawą - Prawo o adwokaturze, ustawą o radcach prawnych, ustawą o rzecznikach patentowych oraz ustawą o doradztwie podatkowym.

Zmiana została wprowadzona ustawą z 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 178, poz. 1058).

Ustawa weszła w życie 13 września 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »