| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiana stawek opłaty skarbowej

Zmiana stawek opłaty skarbowej

W związku z nowelizacją ustawy o środkach ochrony roślin, od 27 kwietnia 2013 r. zmienia się wykaz przedmiotów opłaty skarbowej oraz stawki opłaty skarbowej dla działalności w zakresie środków ochrony roślin.

Ustawa z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 12 kwietnia 2013 r., poz. 455), która wchodzi w życie 27 kwietnia 2013 r., wprowadza zmiany w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej. Przepisy ustawy zmieniają niektóre zasady pobierania opłaty skarbowej w związku z działalnością podmiotów w zakresie środków ochrony roślin.


Stawki opłaty skarbowej


Od 27 kwietnia 2013 r. w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.) w załączniku do ustawy wprowadza się następujące zmiany:

- dokonanie wpisu do rejestru działalności regulowanej podmiotu wykonującego działalność na podstawie przepisów o środkach ochrony roślin w zakresie:

a) wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków - 1135 zł,

b) potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin - 220 zł,

c) prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin - 616 zł;

Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT

- dokonanie wpisu do rejestru podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, podmiotu wykonującego działalność na podstawie przepisów o środkach ochrony roślin w zakresie:

a) potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin - 220 zł,

b) prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin - 616 zł,

- wydanie decyzji w sprawie udzielenia upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin - 5000 zł,

- zmianę zakresu udzielonego upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środków ochrony roślin - 1000 zł,

- wydanie decyzji w sprawie udzielenia upoważnienia do opracowywania oceny lub uwag w rozumieniu przepisów o środkach ochrony roślin - 1000 zł,

- zmianę zakresu udzielonego upoważnienia do opracowywania oceny lub uwag w rozumieniu przepisów o środkach ochrony roślin - 500 zł.


Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej


Z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z wykazu przedmiotów opłaty skarbowej następuje usunięcie opinii potwierdzającej, że pomieszczenia dostosowane do prowadzenia działalności w zakresie konfekcjonowania lub obrotu środkami ochrony roślin i przechowywania opakowań po środkach ochrony roślin sklasyfikowanych jako bardzo toksyczne spełniają wymogi ochrony środowiska (załącznik do ustawy o opłacie skarbowej cz. II, poz. 16). Przedstawianie takiej opinii przez podmioty ubiegające się o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie obrotu lub konfekcjonowania środków ochrony roślin nie będzie już potrzebne.

Kiedy urząd skarbowy może wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Zapraszamy na forum Księgowość

Z wykazu przedmiotów opłaty skarbowej usunięte zostaje również zezwolenie na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu i stosowania, wydawane na podstawie przepisów o ochronie roślin (załącznik do ustawy o opłacie skarbowej cz. III, poz. 27). Wprowadzenie tej zmiany ma charakter porządkowy, ponieważ stawki opłat za decyzje w sprawach środków ochrony roślin (określone w części III, ust. 27 załącznika) nie są już stosowane.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK