| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiana stawek opłaty skarbowej

Zmiana stawek opłaty skarbowej

W związku z nowelizacją ustawy o środkach ochrony roślin, od 27 kwietnia 2013 r. zmienia się wykaz przedmiotów opłaty skarbowej oraz stawki opłaty skarbowej dla działalności w zakresie środków ochrony roślin.

Ustawa z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 12 kwietnia 2013 r., poz. 455), która wchodzi w życie 27 kwietnia 2013 r., wprowadza zmiany w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej. Przepisy ustawy zmieniają niektóre zasady pobierania opłaty skarbowej w związku z działalnością podmiotów w zakresie środków ochrony roślin.


Stawki opłaty skarbowej


Od 27 kwietnia 2013 r. w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.) w załączniku do ustawy wprowadza się następujące zmiany:

- dokonanie wpisu do rejestru działalności regulowanej podmiotu wykonującego działalność na podstawie przepisów o środkach ochrony roślin w zakresie:

a) wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków - 1135 zł,

b) potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin - 220 zł,

c) prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin - 616 zł;

Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT

- dokonanie wpisu do rejestru podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, podmiotu wykonującego działalność na podstawie przepisów o środkach ochrony roślin w zakresie:

a) potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin - 220 zł,

b) prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin - 616 zł,

- wydanie decyzji w sprawie udzielenia upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin - 5000 zł,

- zmianę zakresu udzielonego upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środków ochrony roślin - 1000 zł,

- wydanie decyzji w sprawie udzielenia upoważnienia do opracowywania oceny lub uwag w rozumieniu przepisów o środkach ochrony roślin - 1000 zł,

- zmianę zakresu udzielonego upoważnienia do opracowywania oceny lub uwag w rozumieniu przepisów o środkach ochrony roślin - 500 zł.


Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej


Z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z wykazu przedmiotów opłaty skarbowej następuje usunięcie opinii potwierdzającej, że pomieszczenia dostosowane do prowadzenia działalności w zakresie konfekcjonowania lub obrotu środkami ochrony roślin i przechowywania opakowań po środkach ochrony roślin sklasyfikowanych jako bardzo toksyczne spełniają wymogi ochrony środowiska (załącznik do ustawy o opłacie skarbowej cz. II, poz. 16). Przedstawianie takiej opinii przez podmioty ubiegające się o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie obrotu lub konfekcjonowania środków ochrony roślin nie będzie już potrzebne.

Kiedy urząd skarbowy może wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Zapraszamy na forum Księgowość

Z wykazu przedmiotów opłaty skarbowej usunięte zostaje również zezwolenie na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu i stosowania, wydawane na podstawie przepisów o ochronie roślin (załącznik do ustawy o opłacie skarbowej cz. III, poz. 27). Wprowadzenie tej zmiany ma charakter porządkowy, ponieważ stawki opłat za decyzje w sprawach środków ochrony roślin (określone w części III, ust. 27 załącznika) nie są już stosowane.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK