| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > VAT 2015. Ustalenie proporcji w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych

VAT 2015. Ustalenie proporcji w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych

Jedną z proponowanych zmian w planowanej na 1 stycznia 2015 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest zmiana w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych. Proponuje się uwzględnienie w ustawie o VAT przepisów pozwalających na uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu podatku od wykorzystywanych przez podatnika towarów i usług zarówno do działalności podlegającej jak i niepodlegającej VAT.

Kolejnym bardzo istotnym z punktu widzenia ochrony interesów podatnika założeniem jest możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli uzna on proponowany przez podatnika sposób za nieprawidłowy. Dodatkowo na wypadek zmiany stosunków gospodarczych, które powodowałyby znaczącą nieadekwatność sposobu określenia proporcji uznanego za prawidłowy, postanowienie wygaśnie lub na wniosek podatnika bądź też z urzędu ulegnie zmianie albo uchyleniu.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Na korzyść podatnika należy zaliczyć również rozwiązanie, zgodnie z którym naczelnik urzędu skarbowego nie będzie miał możliwości zakwestionowania sposobu określenia proporcji stosowanego przez podatnika, jeśli wcześniej uznał dany sposób za właściwy, lub w przypadku, kiedy sam wskazał dany sposób za najbardziej odpowiedni.

Postuluje się również, aby nałożyć na ministra właściwego do spraw finansów publicznych obowiązek przedstawienia w drodze rozporządzenia przykładowych sposobów obliczania proporcji. Ma to pomóc podatnikom w wyborze najbardziej odpowiedniego dla nich sposobu obliczania podatku podlegającego odliczeniu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Autor: Łukasz Czucharski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK