REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Otwarty dostęp do zawodów regulowanych / Fot. Fotolia
Otwarty dostęp do zawodów regulowanych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 sierpnia 2014 r. obowiązuje większość przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r., poz. 768). Ustawa stanowi drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych (m.in. doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Na mocy ustawy zmniejszono ograniczenia w dostępie do wykonywania 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany przewidziane w ustawie w odniesieniu do wybranych profesji. Osoby zainteresowane pozostałym zakresem deregulacji, zachęcamy do lektury całej ustawy.

Zawód architekta i inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane

Na podstawie ustawy ułatwiony został dostęp m.in. do zawodu architekta i inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane. Ustawa wprowadziła w tym zakresie możliwość uzyskania uprawnień pozwalających na kierowanie robotami budowlanymi bez ograniczeń  przez inżynierów, którzy ukończyli studia I stopnia, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności.  O uzyskanie uprawnień pozwalających na kierowanie robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie mogą zaś ubiegać się, wskutek zmian wprowadzonych ustawą, także osoby posiadające tytuł zawodowego technika lub mistrza. Według nowych zasad, istnieje ponadto możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane absolwentów studiów wyższych prowadzonych na podstawie określonej w przepisach umowy zawartej przez uczelnię z właściwym samorządem zawodowym. Na podstawie ustawy dokonano także zmian w przepisach regulujących odbywanie praktyk zawodowych przez kandydatów na architektów i inżynierów. W tym zakresie wprowadzono m.in.  instytucję „patrona”, pod opieką którego można odbywać praktykę traktowaną na równi z praktyką zawodową polegającą na uczestnictwie w pracach projektowych sprecyzowanych w ustawie. Ponadto skrócono okresy praktyki zawodowej wymaganej dla uzyskania poszczególnych uprawnień.

Autopromocja

Doradcy podatkowi

Deregulacja objęła także zawód doradcy podatkowego. W zakresie tej profesji, zniesiono wyłączne zastrzeżenie  na rzecz doradców podatkowych m.in. takich czynności jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz innych ewidencji do celów podatkowych. Ustawa wprowadziła również możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Zwolnienie to dotyczy absolwentów studiów, których program powstał w ramach określonej w ustawie umowy zawartej pomiędzy uczelnią a Komisją Egzaminacyjną przeprowadzającą egzamin na doradcę podatkowego. Ponadto znacznemu zmniejszeniu uległy wymagania dotyczące praktyk koniecznych do zdobycia uprawnień  doradcy podatkowego.

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Najdalej idące zmiany dotyczą usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na podstawie ustawy zrezygnowano bowiem z wszelkich wymogów w zakresie wykształcenia czy też praktyki, które do tej pory były konieczne dla możliwości świadczenia tego rodzaju usług. W rezultacie, od dnia wejścia w życie ustawy, usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych może się zajmować praktycznie każdy.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Broker ubezpieczeniowy lub reasekuracyjny

W odniesieniu do zawodu brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego ustawa m.in. zniosła obowiązek zdania egzaminu państwowego przez osoby posiadające pięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie ubezpieczeń oraz pozytywną opinię odpowiednio brokera ubezpieczeniowego lub brokera reasekuracyjnego. Ustawa przewidziała także możliwość uzyskania zwolnienia z egzaminu na brokera, przy spełnieniu określonych w ustawie warunków, przez osoby, które ukończyły studia wyższe uznane przez Komisję Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych za tzw. studia równorzędne.

Deregulacją objęto także zawód aktuariusza. W przypadku tej profesji, na warunkach opisanych w ustawie, wprowadzono możliwość uzyskania tytułu aktuariusza przez osoby, które ukończyły studia wyższe uznane przez Komisję Egzaminacyjną dla Aktuariuszy za równorzędne i złożyły z wynikiem pozytywnym egzaminy przeprowadzone w toku tych studiów.

Biegły rewident

Zmiany wynikające z ustawy dotyczą także zawodu biegłego rewidenta, przy czym wejdą one w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. W przypadku tego zawodu, deregulacja polega m.in. na zliberalizowaniu zasad zatrudniania biegłych rewidentów na umowę cywilnoprawną. Przewidziano także obowiązek zwolnienia z egzaminu zawodowego kandydata na biegłego rewidenta, po złożeniu przez niego stosownego wniosku, w zakresie w jakim kandydat ten zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne. Ponadto, na określonych w ustawie zasadach, umożliwiono wpisanie do rejestru biegłych rewidentów osoby fizycznej, która posiada co najmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie rachunkowości, prawa i finansów.

Wybór biegłego rewidenta - jak i kiedy to zrobić

Urbanista

W odniesieniu do zawodu urbanisty najistotniejsza zmiana polega na zlikwidowaniu izby zawodowej urbanistów, a tym samym zniesieniu obowiązku przynależności do samorządu urbanistów. Ponadto zniesiono wymóg odbycia stosownej praktyki zawodowej i złożenia egzaminu celem wykonywania zawodu urbanisty.

Rzeczoznawca samochodowy

Ustawa obniżyła także wymagania potrzebne do wykonywania zawodu rzeczoznawcy samochodowego. Według nowych zasad, prawo do wykonywania tego zawodu będą miały już osoby z wykształceniem średnim oraz z 2-letnią praktyką związaną z motoryzacją.

Pilot samolotowy zawodowy i liniowy

Warto dodać, że zmianie uległ również zakres wymagań dotyczących zawodu pilota samolotowego zawodowego i liniowego. W tym zakresie zniesiono wymóg posiadania określonego wykształcenia dla uzyskania licencji w przypadku obu profesji przy jednoczesnym zachowaniu innych wymogów zmierzających do zapewnienia fachowej wiedzy i umiejętności przedstawicieli tych zawodów.

Podsumowując, ustawa wprowadziła bardzo wiele zmian mających na celu zwiększenie dostępu do zawodów z zakresu rynku finansowego oraz zawodów technicznych, których wykonywanie było dotychczas uzależnione od spełnienia licznych wymogów. Nowe przepisy wprowadzają także rozwiązania, które mają umożliwić uczelniom stworzenie kierunków studiów o bardziej praktycznym profilu, których ukończenie da podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego przewidzianego dla wykonywania danego zawodu regulowanego. Zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy,  ta część zmian ma przyczynić się do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA