| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Nasza pracownica ukończyła studia, na które została przez nas skierowana. Dofinansowaliśmy jej studia i zawarliśmy z nią pisemną umowę zobowiązującą do zwrotu tych kosztów w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od dnia ich ukończenia. Pracownica po ukończeniu studiów zaszła w ciążę, przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w zeszłym miesiącu i od razu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiąże się na 3 miesiące przed upływem 3 lat, licząc od dnia ukończenia studiów. Czy możemy od tej pracownicy żądać zwrotu jedynie 3/36 kosztów studiów, jeżeli w okresie tych 3 lat (do dnia rozwiązania umowy o pracę) faktyczne pracowała tylko 4 miesiące?

RADA

Nie. Mogą Państwo żądać zwrotu 3/7 kwoty przekazanej pracownicy, gdyż okresów niezdolności do pracy, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie uwzględnia się w okresie zatrudnienia przy ustalaniu wysokości kwoty, jaką pracownica ma zwrócić za opłacone przez Państwa studia.

UZASADNIENIE

Pracodawca będzie mógł żądać zwrotu opłaconych przez siebie kosztów nauki - po jej ukończeniu - jeżeli:

1) podnoszenie kwalifikacji realizowane jest w formach szkolnych lub pozaszkolnych;

2) pomiędzy pracownikiem i pracodawcą została zawarta pisemna umowa zobowiązująca pracownika do zwrotu tych kosztów;

3) umowa o pracę została rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem lub przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika - w okresie 3 lat od dnia ukończenia nauki;

4) nie zachodzą okoliczności wyłączające obowiązek zwrotu kosztów wynikające z następujących przyczyn rozwiązania umowy o pracę: szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, brak możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, przeprowadzenie się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka, przeprowadzenie się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.

Zwrot kosztów nauki następuje proporcjonalnie do czasu pracy od zakończenia nauki do dnia rozwiązania umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca skierował pracownika na studia zaoczne. Sfinansował koszt studiów w wysokości 28 800 zł. Pracownik miał przepracować 36 miesięcy po ukończeniu studiów. Rozwiązał jednak umowę za wypowiedzeniem po 33 miesiącach pracy od ukończenia studiów. Pracownik nie dopracował więc 3 miesięcy do wymaganych 36 miesięcy. W takim przypadku pracodawca powinien otrzymać zwrot:

2400 zł [(28 800 zł x 3 miesiące) : 36 miesięcy] = [86 400 : 36 miesięcy] = 2400 zł.

Wyliczając wysokość kosztów nauki podlegających zwrotowi, nie należy uwzględniać całego okresu zatrudnienia pracownika po ukończeniu szkolenia/studiów, ale wyłącznie czas pracy pracownika w okresie 3 lat po ukończeniu nauki. Czasem pracy jest z kolei okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy do wykonywania pracy w wyznaczonym miejscu (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Okresy nieobecności w pracy, takie jak: choroba, urlop macierzyński, czy też urlop wychowawczy, nie mogą być więc uznane za czas pracy. Okresy te powinny być wyłączone z czasu, jaki pracownik miał do przepracowania po zakończeniu nauki.

PRZYKŁAD

Pracodawca skierował pracownicę na studia zaoczne. Sfinansował jej koszt studiów w wysokości 28 800 zł. Pracownica miała przepracować 36 miesięcy po ukończeniu studiów. Rozwiązała jednak umowę za wypowiedzeniem po 33 miesiącach od ukończenia studiów. W okresie 33 miesięcy pracownica pracowała jedynie przez 4 miesiące. Resztę czasu, tj. 29 miesięcy, spędziła na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym. Okres ten należy wyłączyć z okresu 36 miesięcy, które pracownica miała przepracować po zakończeniu nauki. W takim przypadku pracodawcy przysługuje zwrot kosztów studiów obliczany w następujący sposób:

[(28 800 zł x 3 miesiące) : 7 miesięcy] = [86 400 : 7 miesięcy] = 12 342,86 zł.

• § 6 ust. 1, 2 i 4, § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

Maurycy Organa

radca prawny

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »