| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jak rozliczyć zakup posiłków dla pracowników

Jak rozliczyć zakup posiłków dla pracowników

Zawarliśmy umowę z firmą cateringową, na podstawie której kontrahent prowadzi sprzedaż posiłków dla naszych pracowników, z przedłużoną formą płatności, przy użyciu kart magnetycznych, które potwierdzają prawo pracowników do pobrania posiłku i zaciągnięcia długu. Każdy pracownik posiada indywidualną kartę magnetyczną. W umowie ustalono miesięczny system rozliczania usług świadczonych przez firmę cateringową. Kwoty należne kontrahentowi są wypłacane na podstawie sporządzanych zbiorowo not księgowych zawierających kwotę brutto pobranych posiłków, bez wyszczególnionej kwoty podatku od towarów i usług. Rozliczamy się z każdym pracownikiem w systemie miesięcznym, potrącając z jego wynagrodzenia, bez dodatkowej prowizji, kwotę brutto za pobrane przez niego posiłki i zaciągnięty w danym miesiącu dług. Czy „odsprzedawane” przez nas posiłki dla pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Ten sam urząd w innym postanowieniu, z 3 kwietnia 2006 r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, nr 1471/NTR/448-11/06/AM, dotyczącym podobnego stanu faktycznego, zajął jednak odmienne stanowisko: „(...) Strona przyjęła zobowiązanie zarówno wobec firmy cateringowej, jak i swoich pracowników, iż część należnego im z tytułu umów o pracę wynagrodzenia przekazywać będzie bezpośrednio na rachunek firmy cateringowej celem pokrycia zaciągniętego przez nich w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) długu z tytułu zakupu w ww. firmie posiłków. Jest to więc sytuacja zbliżona do przekazu, o którym mowa w art. 9211 Kodeksu cywilnego, w której Strona występuje w charakterze przekazanego. W rezultacie między Stroną a firmą cateringową wystąpi tzw. stosunek zapłaty, w ramach którego Strona upoważniona jest do spełnienia świadczenia (w postaci wpłaty części wynagrodzenia swoich pracowników) do rąk odbiorcy, tj. firmy cateringowej, w wyniku czego dojdzie do wygaśnięcia ich zobowiązań względem tejże firmy. Mają powyższe na uwadze, w szczególności zaś, iż Stronie z tego tytułu nie przysługuje zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jakiekolwiek wynagrodzenie, jak również brak bezpośredniego związku z prowadzoną przez nią działalnością (przedsiębiorstwem), potwierdzić należy, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, stanowisko, iż w opisanym przypadku nie wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)”.
Ze względu na fakt, iż organy podatkowe nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej, w celu uniknięcia ewentualnego konfliktu z fiskusem warto się zwrócić o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.
 
• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »