| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Dokumentowanie kosztów podróży służbowych - przepisy wewnętrzne najważniejsze

Dokumentowanie kosztów podróży służbowych - przepisy wewnętrzne najważniejsze

Jako związek zwracamy koszty podróży naszym działaczom społecznym przyjeżdżającym na zebrania oraz zawodnikom biorącym udział w zawodach na podstawie zbiorczej listy za pokwitowaniem odbioru. Czy również do takich list musimy żądać biletów PKP i PKS potwierdzających koszty podróży? Działacze i zawodnicy nie są naszymi pracownikami, a nasz związek jest jednostką non profit.

Zasady zwrotu kosztów podróży osób niebędących pracownikami powinny być określone w wewnętrznych przepisach związku. W takich przypadkach nie ma obowiązku stosowania przepisów rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Ale nie ma też zakazu stosowania zasad wynikających z tego rozporządzenia, dlatego zwrot kosztów przejazdów może odbywać się na podstawie przedłożonych biletów z podróży, chyba że obowiązujące przepisy wewnętrzne stanowią inaczej.
Samo pojęcie podróży służbowej związane jest głównie ze stosunkiem pracy. Przepisy Kodeksu pracy w art. 775, przewidują, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Należności te oczywiście mogą, ale nie muszą być przyznawane uprawnionym osobom na warunkach określonych przepisami dotyczącymi sfery budżetowej.
Nie ma przeszkód prawnych, aby ze świadczeń z tytułu podróży służbowych korzystały również inne osoby, np. współpracownicy, związkowcy czy działacze społeczni.
Natomiast w przypadku takich osób nie ma narzuconych zasad rozliczania takich podróży.
Brak jest przepisów, które w jednoznaczny sposób zakazywałyby lub nakazywały stosowanie określonych zasad przy podróżach służbowych osób niebędących pracownikami A zatem należności z tytułu podróży są przyznawane takim osobom na podstawie regulacji zawartych w wewnętrznych przepisach związku - pracodawcy.
Ostatnie zmiany, wprowadzone w rozporządzeniu z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, dotyczyły m.in. obowiązku dokumentowania dodatkowych wydatków poniesionych podczas podróży.
Kwestie związane z rozliczaniem zwrotu kosztów przejazdów nie uległy zmianie. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje (§ 5 ww. rozporządzenia w sprawie podróży krajowych). Przyjmuje się zatem, że zwrot kosztów podróży, takich jak np. koszty przejazdów kolejowych lub autobusowych, był i jest dokonywany na podstawie przedłożonych biletów.
Magdalena Kasprzak
PODSTAWY PRAWNE:
• ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1587
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »