| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy osoby wykonujące naprawy samochodów mogą być zatrudniane na podstawie umowy o dzieło

Czy osoby wykonujące naprawy samochodów mogą być zatrudniane na podstawie umowy o dzieło

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi napraw samochodów, pomocy drogowej - holowania pojazdów uszkodzonych itp. Podwykonawcami wymienionych usług są osoby fizyczne zatrudnione w innej firmie na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Współpraca będzie odbywać się na podstawie umowy. Czy może to być umowa o dzieło, czy raczej powinna być to umowa zlecenia? W treści umowy, w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy, będzie informacja, że są to usługi pomocy drogowej na podstawie bieżących zleceń.


RADA

Tego rodzaju prace mogą być wykonywane na podstawie umowy o dzieło, jeżeli w treści umowy zostanie zaakcentowany konkretny wynik pracy, czyli jej efekt (np. dokonanie naprawy, przewiezienie pojazdu), a nie czynność świadczenia usług związanych z naprawami czy holowaniem.

UZASADNIENIE

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Jej wynikiem powinno być powstanie określonego w umowie rezultatu pracy przyjmującego zamówienie. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło muszą mieć charakter czynności przynoszących konkretny, indywidualny rezultat. Może on mieć charakter materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony. W literaturze podaje się jako przykład dzieła o charakterze niematerialnym rysunek, plan techniczny, dzieło naukowe, literackie. Takimi czynnościami mogą być czynności związane z wykonywaniem napraw samochodów czy też holowania pojazdów. Akcentowany jest tutaj rezultat pracy, a nie - tak jak przy umowie zlecenia i umowach o świadczenie usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu - samo wykonywanie pracy.

Jako umowy o dzieło można zakwalifikować wymienione w pytaniu umowy, jeżeli w ich treści zaakcentowano właśnie element wynikowy. Zapis, że są to usługi pomocy drogowej na podstawie bieżących zleceń, będzie wskazywać raczej na umowę o świadczenie usług kwalifikowaną jako zlecenie, a nie dzieło. Należałoby więc podkreślić, że w ramach umowy wykonawca dokona napraw samochodów, przewozów pojazdów w ramach zapotrzebowania określanego w poszczególnych zamówieniach. W zamówieniach tych strony muszą jednocześnie ustalić wynagrodzenie za wykonanie danej czynności.

Kwalifikacja umowy jako umowy zlecenia lub o dzieło w praktyce często nie jest łatwa i budzi wątpliwości. Jest to o tyle istotne, że całkowicie inaczej wygląda sprawa ubezpieczenia społecznego z tytułu tych umów. Umowa o dzieło nie rodzi w żadnej sytuacji (poza zawarciem jej z własnym pracodawcą lub wykonywaniem na jego rzecz) obowiązku opłacania od przychodów otrzymywanych na jej podstawie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zlecenie często powoduje konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i w każdym przypadku (poza zatrudnieniem ucznia lub studenta do 26. roku życia) składki na ubezpieczenie zdrowotne. W wielu sytuacjach kontrolerzy ZUS mogą zatem starać się podważyć zakwalifikowanie danych czynności jako czynności wykonywanych w ramach umowy o dzieło. Aby uniknąć takich sytuacji, należy w treści umowy mocno zaakcentować konieczność przedstawienia przez wykonawcę wyniku jego pracy, od którego jedynie będzie zależeć ocena prawidłowości wykonania zobowiązania.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »