| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy osoby wykonujące naprawy samochodów mogą być zatrudniane na podstawie umowy o dzieło

Czy osoby wykonujące naprawy samochodów mogą być zatrudniane na podstawie umowy o dzieło

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi napraw samochodów, pomocy drogowej - holowania pojazdów uszkodzonych itp. Podwykonawcami wymienionych usług są osoby fizyczne zatrudnione w innej firmie na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Współpraca będzie odbywać się na podstawie umowy. Czy może to być umowa o dzieło, czy raczej powinna być to umowa zlecenia? W treści umowy, w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy, będzie informacja, że są to usługi pomocy drogowej na podstawie bieżących zleceń.


RADA

Tego rodzaju prace mogą być wykonywane na podstawie umowy o dzieło, jeżeli w treści umowy zostanie zaakcentowany konkretny wynik pracy, czyli jej efekt (np. dokonanie naprawy, przewiezienie pojazdu), a nie czynność świadczenia usług związanych z naprawami czy holowaniem.

UZASADNIENIE

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Jej wynikiem powinno być powstanie określonego w umowie rezultatu pracy przyjmującego zamówienie. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło muszą mieć charakter czynności przynoszących konkretny, indywidualny rezultat. Może on mieć charakter materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony. W literaturze podaje się jako przykład dzieła o charakterze niematerialnym rysunek, plan techniczny, dzieło naukowe, literackie. Takimi czynnościami mogą być czynności związane z wykonywaniem napraw samochodów czy też holowania pojazdów. Akcentowany jest tutaj rezultat pracy, a nie - tak jak przy umowie zlecenia i umowach o świadczenie usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu - samo wykonywanie pracy.

Jako umowy o dzieło można zakwalifikować wymienione w pytaniu umowy, jeżeli w ich treści zaakcentowano właśnie element wynikowy. Zapis, że są to usługi pomocy drogowej na podstawie bieżących zleceń, będzie wskazywać raczej na umowę o świadczenie usług kwalifikowaną jako zlecenie, a nie dzieło. Należałoby więc podkreślić, że w ramach umowy wykonawca dokona napraw samochodów, przewozów pojazdów w ramach zapotrzebowania określanego w poszczególnych zamówieniach. W zamówieniach tych strony muszą jednocześnie ustalić wynagrodzenie za wykonanie danej czynności.

Kwalifikacja umowy jako umowy zlecenia lub o dzieło w praktyce często nie jest łatwa i budzi wątpliwości. Jest to o tyle istotne, że całkowicie inaczej wygląda sprawa ubezpieczenia społecznego z tytułu tych umów. Umowa o dzieło nie rodzi w żadnej sytuacji (poza zawarciem jej z własnym pracodawcą lub wykonywaniem na jego rzecz) obowiązku opłacania od przychodów otrzymywanych na jej podstawie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zlecenie często powoduje konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i w każdym przypadku (poza zatrudnieniem ucznia lub studenta do 26. roku życia) składki na ubezpieczenie zdrowotne. W wielu sytuacjach kontrolerzy ZUS mogą zatem starać się podważyć zakwalifikowanie danych czynności jako czynności wykonywanych w ramach umowy o dzieło. Aby uniknąć takich sytuacji, należy w treści umowy mocno zaakcentować konieczność przedstawienia przez wykonawcę wyniku jego pracy, od którego jedynie będzie zależeć ocena prawidłowości wykonania zobowiązania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK