| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy działalność gospodarcza zawsze jest przeszkodą do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej

Czy działalność gospodarcza zawsze jest przeszkodą do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej

Prowadzę działalność gospodarczą i od czerwca jestem zatrudniona na umowę o pracę. Ukończyłam 56 lat i mam łącznie ponad 30 lat pracy. Z umowy o pracę mam wynagrodzenie 500 zł, ponieważ jestem zatrudniona na 1/3 etatu. Czy po 6 miesiącach pracy na podstawie umowy o pracę będę miała prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Nie udokumentowała Pani 30 lat ubezpieczenia pracowniczego, dlatego do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury musi Pani udokumentować okres pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, i to przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczeń społecznych. Jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu podlega Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeżeli wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą złoży Pani, będąc zatrudnioną w ramach stosunku pracy, to spełni Pani również warunek bycia ostatnio pracownikiem. Dołączenie przez Panią świadectwa pracy po rozwiązaniu stosunku pracy będzie skutkować podjęciem przez ZUS wypłaty emerytury.

Jednocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega również obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnej płacy, dlatego musi Pani opłacać składki na ubezpieczenia społeczne również z działalności. Gdyby złożyła Pani wniosek o emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy, to ZUS odmówiłby prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej, ponieważ ostatnim ubezpieczeniem byłoby ubezpieczenie z tytułu działalności.

Kolejny warunek uprawniający do wcześniejszej emerytury pracowniczej to nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. Jeżeli jednak przystąpiła Pani do OFE, to ubiegając się o emeryturę, powinna Pani dodatkowo złożyć do ZUS wniosek o przekazanie składek zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

• art. 46 w związku z art. 29, art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »