| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składki zdrowotne rolników

Składki zdrowotne rolników

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od 2014 roku, a do tego czasu obciążeni zostaną składką zdrowotną w wysokości uzależnionej od wielkości gospodarstwa. Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. ma wejść w życie już z dniem 1 lutego br.

Dotyczy ona m.in. rolników nieprowadzących działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i ich domowników oraz domowników rolników którzy prowadzą działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i dodatkowo w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z przepisami ustawy, od dnia 1 kwietnia br. składka na ubezpieczenie zdrowotne tych osób będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, nie mniej niż 1 zł. W gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę na ubezpieczenie zdrowotne takich rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W gospodarstwie o powierzchni od 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę zdrowotną będzie zaś musiał zapłacić sam rolnik.

Jak już wspomniano, obowiązek płacenia składek na podstawie nowej ustawy nie będzie dotyczył rolników prowadzących produkcję wyłącznie w zakresie działów specjalnych ani też rolników prowadzących działalność w ramach działów specjalnych i dodatkowo w gospodarstwie rolnym, ponieważ ta grupa już opłaca składki na podstawie innych przepisów.
Rozwiązania przewidziane w ustawie mają charakter przejściowy i będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.

Nowelizacja powyższych kwestii była konieczna z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 w października 2010 r. (sygn. K 58/07), w którym zakwestionował on finansowanie ze środków publicznych składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny.

Ponadto w ustawie wskazano, że za domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników składkę zdrowotną opłacać mają ci rolnicy. Od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia 2012 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne takich osób stanowić będzie zaś kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS w „Monitorze Polskim”.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK