| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składki zdrowotne rolników

Składki zdrowotne rolników

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od 2014 roku, a do tego czasu obciążeni zostaną składką zdrowotną w wysokości uzależnionej od wielkości gospodarstwa. Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. ma wejść w życie już z dniem 1 lutego br.

Dotyczy ona m.in. rolników nieprowadzących działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i ich domowników oraz domowników rolników którzy prowadzą działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i dodatkowo w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z przepisami ustawy, od dnia 1 kwietnia br. składka na ubezpieczenie zdrowotne tych osób będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, nie mniej niż 1 zł. W gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę na ubezpieczenie zdrowotne takich rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W gospodarstwie o powierzchni od 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę zdrowotną będzie zaś musiał zapłacić sam rolnik.

Jak już wspomniano, obowiązek płacenia składek na podstawie nowej ustawy nie będzie dotyczył rolników prowadzących produkcję wyłącznie w zakresie działów specjalnych ani też rolników prowadzących działalność w ramach działów specjalnych i dodatkowo w gospodarstwie rolnym, ponieważ ta grupa już opłaca składki na podstawie innych przepisów.
Rozwiązania przewidziane w ustawie mają charakter przejściowy i będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.

Nowelizacja powyższych kwestii była konieczna z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 w października 2010 r. (sygn. K 58/07), w którym zakwestionował on finansowanie ze środków publicznych składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny.

Ponadto w ustawie wskazano, że za domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników składkę zdrowotną opłacać mają ci rolnicy. Od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia 2012 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne takich osób stanowić będzie zaś kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS w „Monitorze Polskim”.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK