| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy dopłata do biletów miesięcznych PKS stanowi podstawę wymiaru składek

Czy dopłata do biletów miesięcznych PKS stanowi podstawę wymiaru składek

Nasz zakład dopłaca pracownikom do biletów miesięcznych PKS z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Czy dopłata stanowi podstawę wymiaru składek?

RADA

 

Tak, przekazane pracownikom dopłaty do biletów miesięcznych PKS stanowić będą podstawę wymiaru składek. Wyłączenie z podstawy wymiaru składek korzyści materialnej wynikającej z zakupu przez pracodawcę biletów uprawniających do przejazdów środkami lokomocji ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pracodawca nie wypłaca z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego (np. przekazuje pracownikom bilety).

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód ustalony zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Przychodem ze stosunku pracy są natomiast wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). Tak więc przekazane pracownikom dopłaty do biletów miesięcznych stanowić będą podstawę wymiaru składek.

Natomiast podstawy wymiaru nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek). Wynika z tego, że wyłączenie z podstawy wymiaru składek korzyści materialnej wynikającej z zakupu przez pracodawcę biletów uprawniających do przejazdów środkami lokomocji ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pracodawca nie wypłaca z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego, a więc jeżeli pracodawca zakupi bilety.

- § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Beata Wróblewska

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK