| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Prowadzona przez naszą firmę działalność handlowa wymaga od niektórych pracowników używania własnego samochodu do celów służbowych. Poniesione z tego tytułu koszty są pracownikom zwracane. W najbliższym czasie zobowiązaliśmy się również do pokrycia kosztów poniesionych z tytułu przeglądu technicznego samochodu. Czy w takiej sytuacji od zwróconych pracownikowi kosztów przeglądu będziemy zobowiązani naliczyć składki ZUS?


RADA

Tak. Od poniesionych za pracownika kosztów przeprowadzonego badania technicznego samochodu pracodawca zobowiązany jest naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zwrot tych kosztów będzie również opodatkowany.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika stanowi przychód, w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do przychodów pracowniczych należą m.in. świadczenia pieniężne, jakie ponosi pracodawca za pracownika. Do tego rodzaju świadczeń zaliczone zostaną koszty poniesione przez pracownika z tytułu przeprowadzenia badania technicznego prywatnego samochodu, które zostały zwrócone przez pracodawcę.

Podsumowując, wysokość poniesionych przez pracodawcę kosztów przeprowadzonego przez pracownika badania technicznego samochodu włączona zostanie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym pracodawca naliczy i opłaci należne składki.

• art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 133, poz. 922

• § 1-4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy - Dz.U. Nr 27, poz. 271; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 237, poz. 2376

• § 2 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

• art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

Beata Wróblewska

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »