| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek przez kontrahenta

Czy ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek przez kontrahenta

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Jedna z firm w okolicy sprzedaje ciągnik siodłowy, który zamierzam kupić. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że na wypadek, gdyby sprzedający miał zaległości z tytułu podatków, aby nie ponosić odpowiedzialności, muszę żądać wydania przez urząd skarbowy zaświadczenia o wysokości jego zaległości. Chciałem również uzyskać takie zaświadczenie z ZUS, ale odmówiono mi jego wystawienia. Czy ZUS miał rację?

Po otrzymaniu takiego zaświadczenia umowa sprzedaży powinna być zawarta w ciągu 3 dni, gdy jej przedmiotem są aktywa trwałe (np. ciągnik), lub 30 dni - gdy chodzi o przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

Nabywca powinien przechowywać otrzymane przez płatnika zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek do upływu terminu, w którym może być wydana decyzja o jego odpowiedzialności, czyli przez okres 5 lat od końca roku, w którym dokonano nabycia. Gdyby ZUS, mimo wydania zbywającemu zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, wydał decyzję o odpowiedzialności nabywcy, to od takiej decyzji należy wnieść odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

• art. 112, art. 306 g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 nr 8, poz. 60 ze zm.),

• art. 31, art. 50 ust. 3, art. 83, art. 123 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Iwona Wielgopolanin

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »