| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?


RADA

W razie niewykonania tego obowiązku ZUS może wnioskować do sądu grodzkiego o wymierzenie grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli na mocy umowy Pana biuro zobowiązało się do sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych w imieniu płatnika, to grzywna za niewykonanie tego obowiązku może zostać orzeczona wobec Pana.

UZASADNIENIE

Do końca kwietnia każdego roku płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić, czy wszystkie dane w imiennych raportach miesięcznych, które przekazali do ZUS za ubiegły rok, są prawidłowe. Obowiązek sprawdzenia danych obejmuje także deklaracje rozliczeniowe.

Jeśli w dokumencie rozliczeniowym (tj. deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym) złożonym za 2007 r. zostały podane nieprawidłowe informacje, płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS dokument rozliczeniowy korygujący, zawierający prawidłowe dane, w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia tych nieprawidłowości. Komplet dokumentów korygujących (raportów i deklaracji lub samej deklaracji) powinien być oznaczany identyfikatorem wyższym od identyfikatora, z którym został złożony ostatni komplet dokumentów rozliczeniowych.

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie regulują kwestii dokumentowania wywiązania się z obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok. Sprawdzenia dokumentów nie trzeba zatem potwierdzić. Można to zrobić w każdy sposób dopuszczalny przez prawo (np. można sporządzić protokół z przeprowadzonego sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.). W przypadku ewentualnego sporu z ZUS co do wykonania tego obowiązku, to na ZUS spoczywa ciężar udowodnienia niedopełnienia przez płatnika składek albo osobę zobowiązaną do działania w jego imieniu obowiązku sprawdzenia prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok.

Niedopełnienie obowiązku sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych za ubiegły rok jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywnę wymierza sąd grodzki na wniosek ZUS. Kara w formie grzywny może być orzeczona nie tylko wobec płatnika składek, ale także w stosunku do osoby, która jest zobowiązana do działania w imieniu płatnika. Może to być osoba prowadząca biuro rachunkowe, która na mocy umowy zawartej z płatnikiem składek zobowiązała się do działania w jego imieniu wobec ZUS, w tym do sporządzania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK