| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Ryczałt za używanie samochodu i koszty przeglądu technicznego a składki ZUS

Ryczałt za używanie samochodu i koszty przeglądu technicznego a składki ZUS

Zatrudniliśmy handlowca, który ze względu na charakter pracy wykorzystuje własny samochód do celów służbowych. Podjęliśmy w związku z tym decyzję o zwrocie kosztów ponoszonych przez pracownika. Czy ryczałt za używanie prywatnego auta, a także zwracane przez firmę koszty przeglądu technicznego samochodu są oskładkowane?

Koszt przeglądu technicznego samochodu pracownika, który pokryła Państwa firma, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Przychód osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika, chyba że został zwolniony na podstawie przepisów szczególnych. Do przychodów pracowniczych należą m.in. świadczenia pieniężne, jakie pracodawca ponosi za pracownika. Do tego rodzaju świadczeń należą również koszty poniesione przez pracownika z tytułu przeprowadzenia badania technicznego prywatnego samochodu, które zwrócił mu pracodawca. Przepisy określające przychody zwolnione ze składek na ubezpieczenia pracowników nie obejmują innych kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z użytkowaniem przez pracownika jego samochodu do celów służbowych niż zwrot kosztów jazd. Dlatego koszty, jakie zwrócili Państwo pracownikowi w związku z przeglądem technicznym jego samochodu, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia.

• art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• § 1-4 rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »