| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Pracownikowi niedługo upływa okres, na jaki miał zawartą umowę o pracę. Pozostał mu niewykorzystany urlop (80 godzin). Po rozwiązaniu stosunku pracy podejmuje on zatrudnienie w spółce zależnej, która ma tego samego właściciela (obie firmy są osobami prawnymi). Czy zaległy urlop może zostać w tej sytuacji wykorzystany podczas zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy?

WAŻNE!

Pracownik może przejść z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym do następnego pracodawcy, jeżeli wyrażą na to zgodę obaj pracodawcy (dotychczasowy oraz kolejny), a także pracownik.

Dopuszczalne jest porozumienie między pracodawcami oraz pracownikiem. W omawianym przypadku porozumienie nie może jednak być ze strony obu spółek podpisane przez tę samą osobę, gdyż mielibyśmy do czynienia z czynnością prawną z „samym sobą” - muszą wystąpić pełnomocnicy, jeżeli oba podmioty reprezentuje ten sam właściciel. Będzie to rodzaj trójstronnej umowy, na podstawie której nowy pracodawca przejmuje na siebie obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego do dnia rozwiązania stosunku pracy u poprzedniego pracodawcy, na co pracownik (jako osoba uprawniona do tego urlopu, a w konsekwencji także do określonej kwoty pieniędzy jako ekwiwalentu) wyraża zgodę.

• art. 1551, art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »