| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak prawidłowo rozdzielić bony przed Wielkanocą

Jak prawidłowo rozdzielić bony przed Wielkanocą

Przed Świętami Wielkanocnymi rozdamy pracownikom bony na zakupy do supermarketu. Zakupiliśmy je z funduszu socjalnego. W jaki sposób rozdzielić bony, aby nie spotkać się z zarzutem nieprawidłowego podziału świadczeń z funduszu, a jednocześnie nie komplikować zbytnio tej procedury?


RADA

Powinni Państwo podzielić pracowników na co najmniej 2 grupy, w zależności od wysokości dochodów przypadających na członka rodziny. Pracownicy o niższym dochodzie na członka rodziny powinni otrzymać wyższą kwotę bonów, pracownicy o wyższych dochodach na członka rodziny niższą kwotę bonów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób rozdzielania świadczeń z funduszu socjalnego powinien zostać określony w obowiązującym w zakładzie regulaminie działalności socjalnej. Prawidłowe będzie wskazanie w nim progów dochodowych (przypadających na członka rodziny uprawnionego), w oparciu o który różnicować będą Państwo świadczenia wypłacane z funduszu. Progi te mogą być takie same dla wszystkich świadczeń finansowanych z funduszu (przykład), jak i różne dla poszczególnych świadczeń.

PRZYKŁAD

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Im bardziej szczegółowo w regulaminie zostaną określone kryteria (w tym dochodowe) rozdziału świadczeń, tym trafniej będzie można dopasować wysokość pomocy socjalnej do sytuacji danego pracownika. Trzeba jednak zauważyć, że obowiązek różnicowania świadczeń zostanie spełniony już po zastosowaniu jednego progu dochodowego. Zastosowanie go jest więc najprostszym sposobem różnicowania świadczeń finansowanych z ZFŚS.

PRZYKŁAD

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustawa o ZFŚS nakazuje rozdzielanie świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego według tzw. kryteriów socjalnych. Nieprawidłowe jest więc dzielenie świadczeń z tego funduszu „po równo” pomiędzy wszystkich pracowników, gdyż niemożliwe jest, aby wszyscy uprawnieni znajdowali się w identycznej sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej. Podział świadczeń w oparciu o jeden próg dochodowy nie zawsze jest sprawiedliwy. Może się zdarzyć, że taką samą wartość bonów otrzymają pracownicy, u których dochód na członka rodziny różni się nawet o kilkaset złotych. Zastosowanie przynajmniej jednego progu zapobiegnie jednak przyznaniu talonów w takiej samej kwocie osobom o skrajnie różnej sytuacji socjalnej.

• art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK