| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Pracownica jest zatrudniona na 3/4 etatu w zakładzie budżetowym. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 900 zł i dodatek stażowy 20%. W umowie o pracę ma adnotację, że może dopracować odpowiednią „ilość godzin do pełnego etatu”. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia za te dodatkowe godziny powinny być zaliczane oba składniki wynagrodzenia (płaca zasadnicza i dodatek stażowy), czy tylko płaca zasadnicza?


Wynagrodzenie za dodatkowe godziny powinno być naliczane z obu składników wynagrodzenia, wypłacanych pracownicy. Są to bowiem zwykle godziny pracy, a nie godziny nadliczbowe, za które dodatek naliczany jest wyłącznie z pensji zasadniczej.

W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego musi być umieszczona informacja o dopuszczalnej liczbie godzin ponad określony w umowie wymiar czasu pracy tego pracownika, których przekroczenie uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Taki obowiązek wynika z art. 151 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) w zw. z art. 31 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Jego realizację stanowi zapis w umowie o pracę wskazanej w pytaniu pracownicy, który przewiduje, że jest to liczba godzin stanowiąca różnicę między 3/4 etatu a pełnym etatem. Oznacza to, że jeśli pracownica w tych godzinach świadczy pracę, powinna za nie otrzymywać normalne wynagrodzenie, jak za pracę w godzinach etatowych.

Zapamiętaj!

Normalne wynagrodzenie obejmuje wszystkie jego składniki, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, bez względu na ich nazwę, jeżeli ma do nich prawo na podstawie wewnątrzfirmowych regulacji obowiązujących u pracodawcy (patrz: wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, OSNP 1987/9/140, oraz uchwała 7 sędziów SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86, OSNP 1987/8/106).

Gdy pracownica otrzymuje stale i systematycznie pensję zasadniczą i dodatek stażowy, to oba te składniki mieszczą się w pojęciu normalnego wynagrodzenia.

Przedstawiony sposób rozumienia „normalnego wynagrodzenia” dotyczy również gratyfikowania pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak dodatek za nadgodziny powinien być już liczony wyłącznie z wynagrodzenia zasadniczego. Takiej interpretacji dokonał bowiem Sąd Najwyższy w uchwale z 3 kwietnia 2007 r. (sygn. akt II PZP 4/07). Tym niemniej nie ma ona zastosowania w przypadku obliczania wynagrodzenia za godziny pracy pracownika niepełnoetatowego, występujące między godzinami etatowymi a limitem, powyżej którego mają miejsce godziny nadliczbowe.

Podstawy prawne

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK