| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Pracownica jest zatrudniona na 3/4 etatu w zakładzie budżetowym. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 900 zł i dodatek stażowy 20%. W umowie o pracę ma adnotację, że może dopracować odpowiednią „ilość godzin do pełnego etatu”. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia za te dodatkowe godziny powinny być zaliczane oba składniki wynagrodzenia (płaca zasadnicza i dodatek stażowy), czy tylko płaca zasadnicza?


Wynagrodzenie za dodatkowe godziny powinno być naliczane z obu składników wynagrodzenia, wypłacanych pracownicy. Są to bowiem zwykle godziny pracy, a nie godziny nadliczbowe, za które dodatek naliczany jest wyłącznie z pensji zasadniczej.

W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego musi być umieszczona informacja o dopuszczalnej liczbie godzin ponad określony w umowie wymiar czasu pracy tego pracownika, których przekroczenie uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Taki obowiązek wynika z art. 151 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) w zw. z art. 31 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Jego realizację stanowi zapis w umowie o pracę wskazanej w pytaniu pracownicy, który przewiduje, że jest to liczba godzin stanowiąca różnicę między 3/4 etatu a pełnym etatem. Oznacza to, że jeśli pracownica w tych godzinach świadczy pracę, powinna za nie otrzymywać normalne wynagrodzenie, jak za pracę w godzinach etatowych.

Zapamiętaj!

Normalne wynagrodzenie obejmuje wszystkie jego składniki, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, bez względu na ich nazwę, jeżeli ma do nich prawo na podstawie wewnątrzfirmowych regulacji obowiązujących u pracodawcy (patrz: wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, OSNP 1987/9/140, oraz uchwała 7 sędziów SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86, OSNP 1987/8/106).

Gdy pracownica otrzymuje stale i systematycznie pensję zasadniczą i dodatek stażowy, to oba te składniki mieszczą się w pojęciu normalnego wynagrodzenia.

Przedstawiony sposób rozumienia „normalnego wynagrodzenia” dotyczy również gratyfikowania pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak dodatek za nadgodziny powinien być już liczony wyłącznie z wynagrodzenia zasadniczego. Takiej interpretacji dokonał bowiem Sąd Najwyższy w uchwale z 3 kwietnia 2007 r. (sygn. akt II PZP 4/07). Tym niemniej nie ma ona zastosowania w przypadku obliczania wynagrodzenia za godziny pracy pracownika niepełnoetatowego, występujące między godzinami etatowymi a limitem, powyżej którego mają miejsce godziny nadliczbowe.

Podstawy prawne

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288)

reklama

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »