| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Od prawie roku jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w firmie kurierskiej. To kolejna umowa zlecenia z tą firmą w ciągu ostatniego roku. W najbliższym czasie chciałbym pójść na krótki urlop. Pracodawca jednak odmawia, zasłaniając się tym, że w mojej umowie nie ma nic na temat urlopu. Czy kodeks pracy reguluje, ile w takim przypadku może mi przysługiwać dni wolnych od pracy?

Niestety nie. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a to oznacza, że nie korzysta z uprawnień w nim przewidzianych (m.in. z prawa do urlopów).

Zgodnie z art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jak z tego wynika, pracownikiem nie jest osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia (podobnie jest np. z umową o dzieło). Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Jak stanowi art. 734 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Okoliczność, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w rozumieniu k.p. powoduje, że osoby takie nie korzystają z uprawnień przewidzianych w tym kodeksie. W konsekwencji, mimo iż art. 152 § 1 k.p. stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, to jednak przepis ten nie ma zastosowania do zleceniobiorcy.

Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 1980 r. (sygn. akt I PRN 100/80, niepubl.): prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, a więc osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy bez względu na podstawę prawną jej powstania. Oznacza to, że podstawową przesłanką roszczenia o urlop jest istnienie stosunku pracy (...).

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem przy tego typu umowie (zlecenia, o dzieło) jest po prostu zawarcie w jej treści odpowiedniej klauzuli, która będzie zapewniała określoną liczbę dni wypoczynku.

Maciej Murek

PODSTAWA PRAWNA

• art. 2 i art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »