| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Elastyczny czas pracy w praktyce


Pracodawcy mogą uelastycznić czas pracy dzięki 2 nowym rozwiązaniom:

1. Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy (wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące). Pozwala to dostosować czas pracy pracowników do bieżących zamówień.

2. Możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek - o 10. Mogą również rozpoczynać pracę np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy


Nadgodziny bez zmian


Zmianie nie ulega kwestia nadgodzin. Pracownikom nadal przysługuje wynagrodzenie za dodatkowy czas pracy.

Zapisz się na nasz newsletter

 


Jakie firmy wprowadzają elastyczny czas pracy


Elastyczny czas pracy jest dobrym rozwiązaniem dla firm, na których działalność duży wpływ ma sezonowość produkcji. To rozwiązanie pomaga im lepiej zorganizować pracę. Najchętniej korzystają z tego przedsiębiorstwa zajmujące się:

- przetwórstwem przemysłowym (37%),

- handlem i naprawami (17%)

- budownictwem (11%).

Elastyczny czas pracy korzystny dla pracowników i pracodawców


Zgodę muszą wyrazić pracownicy


Zgodę na wprowadzenie elastycznego czasu pracy muszą wyrazić związki zawodowe działające w firmie. Jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Podyskutuj o tym na naszym forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK